Czego nie wiesz o Walentynkach?

Kategorie artykułu: News

 

Tradycja świętowania 14 lutego pochodzi od zwyczaju, który obchodzono już w starożytnym Rzymie. Był to Dzień Macierzyństwa i Płodności. Wszystkie młode, samotne kobiety do wielkiego dzbana wrzucały kartki ze swoimi imionami, po to aby kawaler mógł jedną wylosować. Kobieta, której imię zostało wylosowane stawała się partnerką zabawy, często zdarzało się, że również na resztę życia.

Sztuka, Palce, Serce, Miłość, Para

Oto kilka ciekawostek związanych z obchodami dnia zakochanych, o których możesz nie wiedzieć.

Święty Walenty

Jedna z legend głosi, że święty Walenty, który jest patronem dnia zakochanych, żył w starożytnym Rzymie. Cesarz Klaudiusz II Gocki zakazał zawierania ślubów młodym mężczyznom między 18 a 37 rokiem życia. Władca wierzył, że najlepszymi żołnierzami są mężczyźni nieposiadający rodzin. Święty Walenty łamiąc zakaz, potajemnie udzielał sakramentów, przez co trafił do więzienia. Poznał tam niewidomą córkę swojego strażnika, w której się zakochał. Kobieta, dzięki miłości do Walentego, odzyskała wzrok, a następnie poślubiła swojego wybranka, za co ten został skazany na śmierć. Patron zakochanych córce strażnika zostawił list pożegnalny, który podpisał „Od Twojego Walentego”. Legenda mówi, że egzekucja miała odbyć się 14 lutego. W ten sposób święty Walenty został wybrany patronem zakochanych.

Istnieje również legenda, że Walenty miał dar uzdrawiania. Pomógł on wyleczyć chorego na padaczkę syna rzymskiego filozofa Kratona w zamian za nawrócenie całej rodziny na chrześcijaństwo. Walenty został uznany za osobę niebezpieczną dla kraju i skazany na śmierć. Dzięki tej legendzie święty Walenty jest również patronem ludzi chorych na epilepsję oraz choroby nerwowe.

Kartka walentynkowa

Za pierwszą kartkę walentynkową uznaje się listy Karola Orleańskiego do żony. Książę Orleanu będąc więźniem Tower i walcząc z nudą, pisał listy miłosne do ukochanej. Pochodzą one z 1415 roku i są eksponatem w londyńskim muzeum.

Pierwszą walentynką napisaną przez kobietę był list z wyznaniem miłosnym do narzeczonego wysłany w 1477 roku przez Margery Brews.

Masowa produkcja

Kartki walentynkowe to dochodowy interes. Produkcja kartek na skalę masową rozpoczęła się w 1848 roku. Produkcją zajmowała się firma z siedzibą w Worcester założona przez pannę Esther Howland.

Listy do Julii

Romeo i Julia z dramatu Shakespeare’a pochodzili z Werony. Co roku trafia tam około 1000 kartek zaadresowanych do Julii.

Najdroższa kartka w historii

Ozdobiona diamentowym sercem, wykonana ze złota, szafirów i brylantów, zapakowana w futro z norek walentynka została wykonana na zamówienie złożone przez miliardera Arystotelesa Onassisa dla słynnej śpiewaczki operowej Marii Callas.

Święto mężczyzn

W Japonii z okazji walentynek to panie obdarowują mężczyzn. Czekoladki dostają nie tylko ukochani, ale również przyjaciele czy współpracownicy. Koledze lub szefowi można wręczyć kupne słodycze „giri-choko”, jest to podarek wręczany z obowiązku. Dla swojego wybranka, należy przygotować ręcznie wykonane ciastka w kształcie serca z czekoladowym nadzieniem – „honmei-choko”, co ma świadczyć o głębokim uczuciu.

Zakuci w kajdanki

W Malezji z okazji święta zakochanych organizowany jest konkurs dla par „Więźniowie miłości”. Zakochani skuwani są za sobą kajdankami aż na tydzień po to, aby udowodnić swą miłość. Para, która przez ten czas się nie rozłączy, zwycięży i otrzyma nagrodę pieniężną.

Zakazane święto

Władze Irańskie mimo, że oficjalnie nie zakazały obchodzenia walentynek to w 2011 roku wprowadziły kary za sprzedaż oraz produkcję walentynkowych upominków. Nie wolno również promować tego dnia. W Iranie uważa się, że walentynki są zachodnim świętem nie nawiązującym do kultury oraz wierzeń Islamu.

Pomidor w prezencie

We Francji najpopularniejszymi prezentami z okazji dnia 14 lutego są piękne i bogate bukiety kwiatów, ekskluzywne słodycze, weekendowe wyjazdy czy kupony na loterię. Prezentami obdarowuje się ukochanych, przyjaciół i najbliższą rodzinę. Nietypowym prezentem może okazać się pomidor „Pommed’or” , który wcześniej nazywał się „pommed’amour” co oznacza „jabłko miłosne”. Ma on symbolizować miłość ze względu na to, że wiele francuskich odmian przypomina kształtem serce.

Pocztówka z gołębiem

W średniowieczu wierzono, że te ptaki wybierają swoich partnerów właśnie 14 lutego, co sprawiło, że biały gołąb stał się symbolem widniejącym na wielu walentynkowych upominkach. Zwierzęta te poświęcone były również Wenus oraz innym bóstwom związanym z miłością. Gołębie wybierają sobie partnera, z którym są do końca swojego życia.

Niemiecka cebula

W dzień zakochanych w Niemczech młode, niezamężne kobiety sadziły w doniczkach cebulę i przypinały do niej kartki z imionami swoich adoratorów lub mężczyzn, którymi były zainteresowane. Wierzono, że kobieta wyjdzie za mężczyznę, którego imię znajdowało się na cebuli, która jako pierwsza zaczęła wyrastać.

Kwiaty w prezencie

Gospodarstwa, Czerwone Róże, Romans, Miłość, Człowiek

Obok kartek i czekoladek kwiaty są jednym z bardziej popularnych prezentów dawanych swoim połówkom w dzień świętego Walentego. Najczęściej są to czerwone róże symbolizujące miłość, należy również wiedzieć, że każdy kolor ma inne znaczenie. Biały i kremowy oznacza pokorę, niewinność i czystość. Biały bukiet ślubny oznacza szczęśliwą miłość. Różowy kwiat symbolizuje szlachetność, uznanie i podziw. Ciemny róż wyraża podziękowania. Pomarańczowa róża to fascynacja, entuzjazm i pożądanie. W kulturze wschodniej żółty symbolizuje mądrość i siłę. W kulturze europejskiej żółty kwiat jest symbolem radości, przyjaźni, szczęścia. Amerykanie, poprzez skojarzenie koloru żółtego ze wschodem słońca, żółte róże interpretują jako obietnicę nowego początku. Fioletowy kwiat symbolizuje miłość od pierwszego wejrzenia oraz oczarowanie.

Alternatywa dla walentynek

W Bułgarii i innych państwach bałkańskich 14 lutego wypada również Dzień Świętego Tryfona – Święto Wina. Tego dnia wybiera się „Car Winnic” – zamożnego właściciela winnicy, który przez resztę dnia zobowiązany jest doglądać i podcinać winorośle. Jako najważniejsza osoba noszony jest na rękach od domu do domu i częstowany winem przez gospodarzy. Święto Wina przypomina o zbliżającej się wiośnie i związaną z tym pielęgnacją winogron. Po liturgii, która odprawiana jest w cerkwi, świętujący udają się do winnicy, aby podlać winem i poświęcić krzewy winorośli. Święty Tryfon jest patronem ogrodników, sadów oraz ich gospodarzy.

 

Autor tekstu: Sandra Tyl