Nie masz ubezpieczenia?Sprawdź ile zapłacisz za dobę w szpitalu za granicą!

Kategorie artykułu: News

 

Planując wyjazd za granicę, warto zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia. Rodzaj polisy i przysługujących świadczeń zdrowotnych będzie różny ze względu na rodzaj pracy, branżę czy umowę. Osoby wyjeżdżające do pracy sezonowej otrzymają inne świadczenia niż osoby zatrudnione na stałe. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jakie warunki oferuje nam pracodawca oraz jaki rodzaj świadczeń gwarantuje nam umowa. Pewien rodzaj bezpieczeństwa może zapewnić nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale czy we wszystkich przypadkach będzie ona wystarczająca? Ile trzeba zapłacić za dobę w szpitalu za granicą?

Ubezpieczenie EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, przysługująca każdej osobie, która jest ubezpieczona w Polsce, nie chroni nas we wszystkich przypadkach za granicą. EKUZ pokrywa koszty tylko podstawowej opieki medycznej. Każde państwo ustala własny cennik za usługi medyczne, a więc karta EKUZ działa tylko w takim zakresie, w jakim obowiązuje podstawowe ubezpieczenie społeczne w danym kraju. Co to oznacza? Nie posiadając dodatkowego ubezpieczenia, będziemy zmuszeni do opłacenia transportu medycznego do Polski, kosztów akcji ratowniczych czy wizyty u specjalisty. Przykładowo, za opiekę stomatologiczną w Belgii należy pokryć od 20 do 40% kosztów leczenia, w Danii będzie to około 60%. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje również kosztów NNW lub OC.

C:\Users\lukor\Desktop\health-2082630_960_720.jpg

Koszty pobytu w szpitalu a najtańsze ubezpieczenie za dobę

Ceny pobytu w szpitalach w Europie są bardzo różnorodne, jednak niejednego z nas mogą przyprawić o zawrót głowy:

Koszty najtańszego ubezpieczenia za dobę to bardzo niskie kwoty w porównaniu z cennikiem pobytu w szpitalu. Ceny podane w tabeli to najtańsza opcja, w której skład wchodzą z reguły koszty leczenia i ratownictwa, ale już niekoniecznie NNW czy OC. W zależności, jaką ofertę wybierzemy, suma i zakres mogą być znacznie wyższe. W większości przypadków różnica kosztów dobowych ubezpieczenia dodatkowego mieści się w przedziale od 2 do 6 zł.Zestawienie z powyższej tabeli pokazuje, że koszt 3-dniowego pobytu w szpitalu np. w Chorwacji może przekroczyć nasze miesięczne wynagrodzenie. W krajach najdroższych, doba pobytu w placówce medycznej może kosztować nas nawet ponad 6 tysięcy zł, na co zazwyczaj nie możemy sobie pozwolić.

Co powinno obejmować zagraniczne ubezpieczenie?

Wybierając zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne, warto zapoznać się z regulaminem konkretnej oferty, gdyż w przypadku niektórych branż nie możemy liczyć na rekompensatę uszczerbku na zdrowiu mającego miejsce w trakcie pracy. Dotyczy to zawodów objętych wysokim ryzykiem np. przemysł ciężki, chemiczny czy hutniczy.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia:

  • NNW – powinno obejmować zdarzenia, które powstają w czasie pracy fizycznej czy umysłowej,
  • OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – może okazać się przydatne w sytuacji, gdy spowodujemy wypadek, który dotknie innej osoby,
  • leczenie na sumę gwarantowaną 30000 euro – wskazana kwota powinna wystarczyć na ewentualną wizytę u specjalisty i hospitalizację. W razie potrzeby wystarczy również na transport medyczny do Polski.

Osoby delegowane do pracy za granicą z reguły mogą liczyć tylko na podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Aby zapobiec sytuacjom, w których będziemy musieli pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni, warto dodatkowo zabezpieczyć się przed wyjazdem. Zanim podpiszemy umowę, należy dokładnie omówić z pracodawcą, jakie składki będziemy mieć opłacane oraz jaką opiekę medyczną gwarantuje nam w przypadku wypadku w pracy. W zależności od kraju i rodzaju podpisanej umowy możemy liczyć na różne rodzaje opieki zdrowotnej. Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy obejmujące nas ubezpieczenie pokryje leczenie związane np. z wypadkiem w drodze do pracy lub w czasie wolnym. Wybierając odpowiedni wariant dodatkowego ubezpieczenia, dostosowany do rodzaju podejmowanej pracy, zapewnimy bezpieczeństwo i spokój sobie oraz swoim bliskim.

Artykuł przygotowała: Sandra Tyl