Praca sezonowa po sezonie

Kategorie artykułu: News

 

Lato to czas, w którym wszyscy, którzy chcą dorobić sobie za granicą, nie mają problemu ze znalezieniem ofert w pracach sezonowych. Mylnym okazuje się myślenie, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i spadającymi liśćmi z drzew ubywa ofert. Koniec sezonu letniego nie oznacza końca prac sezonowych. Jesień to doskonały czas na dorobienie przy zbiorach owoców czy warzyw. Praca w tym okresie okazuje się również doskonałym rozwiązaniem ze względu na niższe temperatury, które sprawiają, że zajęcia stają się mniej męczące i przyjemniejsze.

Ciągnik, Uva, Szklarnia, Winorośl
 
W obecnych czasach, znalezienie odpowiedniej dla nas oferty sezonowej pracy za granicą po okresie letnim jest coraz łatwiejsze. Producenci coraz częściej hodowlę kwiatów, warzyw czy owoców przenoszą do szklarni, co sprawia, że oferty pojawiają się przez cały rok. Poszukując zajęć sezonowych, warto skorzystać z pomocy biura pośrednictwa pracy. Większość z nich swoje oferty zamieszcza w internecie. Coraz częściej również, cały proces rekrutacji odbywa się zdalnie, dzięki czemu możemy aplikować na ogłoszenia biura z odległego miasta. Rekruterzy pracujący w biurze pośrednictwa pracy pomogą znaleźć oraz dopasować dla nas najlepszą ofertę. Przeprowadzą wstępną rozmowę, podpowiedzą, jaka praca byłaby najodpowiedniejsza pod względem naszego wykształcenia, doświadczenia czy kwalifikacji. Pracownicy agencji pomogą nam dopełnić formalności związanych z podpisaniem umowy oraz organizacją transportu, zakwaterowania i pobytu w miejscu zatrudnienia.

Jaka praca jesienią?

Poza ofertami z branży produkcyjnej, prac magazynowych czy w budownictwie, popularnością w sezonie jesienno-zimowym cieszą się również prace w ogrodnictwie czy przy zbiorach.

Jesienią i zimą produkcja kwiatów ciętych, jak i doniczkowych, zostaje przeniesiona do szklarni. Rośliny w takich warunkach mogą rosnąć niezależnie od temperatur i warunków panujących na zewnątrz. Większość szklarni wyposażonych jest w systemy sterujące temperaturą, nawodnieniem czy wilgotnością powietrza, co sprawia, że warunki dla roślin są optymalne dla ich wzrostu. Dzięki tym warunkom, prace związane z ogrodnictwem cieszą się ogromną popularnością również po zakończeniu sezonu letniego.

Cieplarnianych, Przedszkola, Łóżko Kwiatu, Kwiaty
 
Od początku września do końca października lub początków listopada można znaleźć oferty na zbiór jabłek w sadach. Praca polega głównie na zrywaniu owoców, ale też na układaniu ich w skrzynkach i sprawdzaniu jakości. Pojawiają się też ogłoszenia przy uprawach papryki, obrywaniu liści i podwiązywaniu sadzonek. Okres jesienny to również czas na uprawę i zbiory pieczarek.

Apple, Sad, Jabłoni, Czerwony, Zielony, Drabina, Zbiory
 
W okresie od września do grudnia, wielu pracodawców poszukuje również osób chętnych do pracy przy sortowaniu owoców lub warzyw. Jest to co prawda zajęcie związane z pracą przy taśmie produkcyjnej, ale w większości oferty tego typu pojawiają się sezonowo.

Prace sezonowe w rolnictwie i ogrodnictwie w większości przypadków nie wymagają większych kwalifikacji, doświadczenia czy wykształcenia. Najważniejsze są chęci i motywacja do pracy. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe należy dokładnie zapoznać się z warunkami współpracy. Praca bywa czasami trudna np. po 12 godzin przez 6 dni w tygodniu, a jeżeli pracujemy jesienią na zewnątrz, możemy spodziewać się deszczu. Dużym atutem dla pracownika może okazać się znajomość języka, która zdecydowanie ułatwia negocjowanie stawek, czy uzyskanie informacji o rozliczeniu za pracę.

Zalety pracy sezonowej

Główną zaletą prac sezonowych jest to, że trwają one przez określony czas, co sprawia, że nie mamy stałego przywiązania do jednego rodzaju obowiązków. Taki rodzaj pracy łatwiej jest dostosować do aktualnego trybu życia. Praca sezonowa jest doskonałym rozwiązaniem dla studentów czy uczniów. Może to być również dodatkowe zajęcie dla osób, które mają stałe zatrudnienie, ale chcą sobie dorobić i szukają dodatkowych propozycji. Doświadczenie, jakie zdobyliśmy, pracując sezonowo, może okazać się przydatne w przyszłości. Wielu pracodawców zwraca uwagę na to, czy osoba, która stara się o pracę, podejmowała się wcześniej innych prac. W opinii pracodawców jest to oznaka odpowiedzialności i zaradności, co zdecydowanie zwiększa szanse podczas rekrutacji zwłaszcza osób młodych, które poszukują pierwszego stałego zatrudnienia. Dzięki możliwości podjęcia pracy od zaraz, prac sezonowych podejmują się również osoby, które nagle utraciły pracę, przez co znalazły się w trudnej sytuacji.

 

Artykuł przygotowała Sandra Tyl