Czy warto ubezpieczyć się do pracy za granicą

Kategorie artykułu: News

 

Zastanawiasz się nad wyjazdem zarobkowym za granicę? Prace sezonowe już się rozpoczęły, więc znalezienie tymczasowego zajęcia jest bardzo proste. To doskonała okazja do zarobienia większej gotówki ze względu na zapotrzebowanie na pracowników farm, plantacji i sadów.

Pamiętaj jednak, że każdy taki wyjazd związany jest z ryzykiem. Koszty leczenia za granicą są dużo wyższe niż w Polsce, więc warto odpowiednio się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie, Zdrowie, Karta, Medyczny, Lekarz

Ubezpieczyciele oferują szeroki wachlarz możliwości zabezpieczenia się w trakcie wyjazdów. Często można także rozszerzyć swoją aktualną polisę o pracę za granicą. Oczywiście wiąże się to z większymi kosztami, ale są one zdecydowanie niższe od wydatków, które poniesiesz w przypadku potrzeby skorzystania z usług lekarskich poza krajem.

Czy EKUZ to za mało?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, z którego można skorzystać, przebywając na terenie krajów UE i EFTA. Uprawnia on do korzystania z publicznej służby zdrowia w zakresie takim, jaki dla wszystkich mieszkańców oferowany jest w danym kraju. Kartę EKUZ można otrzymać bezpłatnie we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale NFZ.

Wyrobienie karty to doskonały pomysł i każdy, kto wybiera się za granicę, powinien ją posiadać. Warto jednak pamiętać, że dokument ma ograniczenia i nie zapewnia każdego rodzaju opieki zdrowotnej. Posiadanie tylko Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może okazać się niewystarczające.

Dokument upoważnia do korzystania tylko z publicznej służby zdrowia w nagłych przypadkach. Oznacza to, że nie możesz na jej podstawie udać się do specjalisty prywatnie, czy skorzystać z innego rodzaju świadczeń. W wielu miejscach obowiązują także różne zasady dotyczące służby zdrowia i opieki. W niektórych państwach obywatele częściowo dopłacają do wizyt u specjalistów. Jeżeli jakiś lek otrzymujesz za darmo w Polsce, nie jest to gwarantem, że za granicą będzie tak samo.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia można znaleźć informację: „Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu”. Teraz już wiesz, że mimo iż będziesz korzystać z EKUZ, możesz mieć dodatkowe wydatki.

W związku z powyższym warto rozważyć możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje koszty ewentualnego leczenia czy transportu do Polski. Wydatek zależy od tego, co zostanie zawarte w polisie, ale nie jest on bardzo wysoki, za to korzyści ogromne.

Więcej o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego dowiesz się z naszego artykułu: Karta EKUZ – wszystko co musisz o niej wiedzieć.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Podobnie jak w przypadku większości ubezpieczeń, polisy dla pracujących za granicą mogą być różne, w zależności od potrzeb ubezpieczonego. Główny podział to:

  • ubezpieczenie dla pracowników umysłowych,
  • ubezpieczenie dla pracowników fizycznych,
  • ubezpieczenie dla osób pracujących w warunkach szczególnie niebezpiecznych.

Najdroższymi są zazwyczaj polisy przewidziane dla osób, które pracują w warunkach niebezpiecznych, ale ich dokładny koszt zależy głównie od tego, na jakie dodatkowe opcje się zdecydujesz. Na wysokość ceny, poza rodzajem wykonywanej pracy wpływają także długość wyjazdu, sezon (letni lub zimowy), kraj i w największym stopniu rodzaj ochrony, dostosowany do potrzeb klienta.

Pamiętaj, że nie wszystkie opcje mogą być przydatne. Przeanalizuj, co dokładnie będziesz robić tak, aby dobrać odpowiednią polisę i nie przepłacić. Zwróć uwagę na najważniejsze elementy:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa świadczenia medyczne, zabiegi oraz hospitalizację,
  • ubezpieczenie NNW – gwarancja wypłaty odszkodowania w razie wypadku w pracy,
  • ubezpieczenie assistance – pomoc prawnika, dostęp do tłumacza i całodobowa infolinia informacyjna.

Możesz także zdecydować się na dodatkowe opcje takie jak na przykład:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – zapewnia poszkodowanemu odszkodowanie w sytuacji, gdy Ty spowodujesz wypadek,
  • ubezpieczenie bagażu – w razie utraty rzeczy osobistych lub dokumentów,
  • ubezpieczenie od chorób przewlekłych – pokrywa wydatki na leczenie w razie nasilenia się objawów choroby przewlekłej,
  • pakiet usług medycznych – badania kontrolne, organizacja leczenia, rehabilitacja itp.,
  • transport do Polski – pokrycie kosztów, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeśli Twoje wymagania nie są wygórowane, ubezpieczenie, które zapewni Ci odpowiednią ochronę, możesz kupić stosunkowo niedrogo. Dobrym sposobem na sprawdzenie wielu dostępnych opcji jest skorzystanie z kalkulatorów ubezpieczeń, które można znaleźć w internecie. Dzięki takim porównywarkom możesz sprawdzić oferty wielu ubezpieczycieli i wybrać najbardziej odpowiednią.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl