Dzień Babci i Dziadka na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Dzień Babci i Dziadka to rodzinne święto, podczas którego wnuki dziękują swoim dziadkom i babciom za obecność. Młodsze dzieci wręczają laurki, w przedszkolu organizuje się przedstawienia, podczas których dzieci śpiewają piosenki czy recytują wierszyki, a starsze wnuczęta najczęściej składają życzenia osobiście, przy okazji obdarowując swoich dziadków jakimś prezentem. W Polsce Dzień Babci przypada na 21.01, natomiast Dzień Dziadka obchodzimy 22.01.

Opisywaliśmy już genezę obchodów Dnia Babci w Polsce, natomiast Dzień Dziadka zaczęliśmy świętować dopiero od lat 70. Telewizja Polska zachęciła swoich widzów do wytypowania daty, kiedy to dzieci mogłyby podziękować swoim dziadkom za ich obecność. Początkowo święto dziadków miało być obchodzone w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30.05. Termin ten się jednak nie przyjął i Dzień Dziadka, w roku 1981, został ustalony na 22.01, czyli kolejny dzień po Dniu Babci.

Holandii świętowanie Dnia Babci i Dziadka połączone jest w Narodowy Dzień Babci i Dziadka. Jest to święto ruchome, które przypada na czerwiec. Tradycja ta została ustanowiona dopiero w 2004 roku i nazywa się „Nationale Opa en Oma dag”. Z tej okazji dziadkowie i wnuki mogą liczyć na zniżkowe lub darmowe wejścia do obiektów kulturalnych. Tak jak w Polsce, szkoły organizują również specjalne zajęcia, na których dzieci recytują wierszyki, śpiewają piosenki czy biorą udział w przedstawieniach.

Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest razem z Dniem Dziadka, w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w całych Stanach od 1978 roku. Wcześniej świętowano je tylko w Wirginii Zachodniej. Święto Dziadków ma nawet swój hymn – „A Song For Grandma And Grandpa”, a symbolem tego święta jest kwiat niezapominajki. Tego dnia wiele uwagi poświęca się losowi starszych ludzi, organizuje się szereg uroczystości. W rodzinnym gronie świętuje się dzień Dziadków najczęściej podczas uroczystych posiłków.

Na Ukrainie również połączone są obchody Dnia Babci i Dziadka. Co roku święto to obchodzone jest 28.10. Natomiast, kiedy w Polsce świętujemy Dzień Dziadka, Ukraińcy obchodzą święto narodowe – Dzień Jedności Ukrainy.

Dzień dziadków jest celebrowany także w tak odległych krajach, jak Południowy Sudan, gdzie babcie i dziadkowie świętują od 2013 roku w drugą niedzielę listopada.

W Niemczech Święto Babć „Omatag” obchodzi się w drugą niedzielę października, ale zaledwie od 2010 roku. Co ciekawe, Dzień Dziadka nie jest tam świętowany w ogóle, jednak dziadkowie mogą liczyć na życzenia i drobne upominki, przy okazji obchodów Dnia Babci.

We Włoszech Dzień Babci i Dziadka („La festa dei nonni”) obchodzony jest 02.10 i świętuje się go od niedawna, bo dopiero od 2005 roku. 02.10 w Kościele Katolickim obchodzone jest też święto Aniołów Stróżów, a dziadkowie są właśnie takim Aniołami Stróżami dla swoich wnuków. W Italii, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, symbolem Dnia Dziadków jest niezapominajka.

Darmowe zdjęcia Dziadkowie

Niezależnie z jakiego kraju pochodzimy i gdzie się obecnie znajdujemy
składamy najserdeczniejsze życzenia Wszystkim Babciom i Dziadkom,
dziękujemy za ich obecność, miłość i ciepło.

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska