Dzień Świętego Patryka
17. marca ma miejsce najbardziej zielone święto w irlandzkim kalendarzu. Dzień świętego Patryka to okazja do celebracji nie tylko na wyspie, ale również w innych krajach Europy i świata.
Historia dnia świętego Patryka
Święty Patryk żył w Irlandii na przełomie IV i V wieku n.e.. Patron wyspy urodził się około 385 roku na terenie rzymskiej Brytanii jako Magonus Sucatus Patricius. W wieku 16 lat został porwany i wywieziony jako niewolnik do Irlandii. Na wyspie cierpiał głód oraz biedę, co sprawiło, że skierował się w stronę religii. Następnie uciekł na teren Galii, gdzie rozpoczął swoje przygotowania do powołania misyjnego. Od 432 roku zaczął swoją misję nawracania na terenie Irlandii. Zmarł 17 marca między 457, a 492 rokiem na terenie Saul (obecnie Irlandia Północna).
Święty Patryk jest najważniejszym patronem wyspy, a jego święto obchodzone jest od ponad 1500 lat, choć oficjalne obchody ustalono dopiero w 1903 roku, a w Dublinie w 1931 roku.
Święto Patryka w Irlandii
Najważniejszym elementem świątecznego nastroju jest chodzenie w zielonych ubraniach. Irlandczycy organizują liczne pochody oraz festyny, podczas których dominuje zielony wystrój. Zielona staje się nie tylko odzież, czy dodatki, ale także włosy i jedzenie (naleśniki, bajgle, czy ciasta).
Kolejnym symbolem święta jest shamrock, czyli trójlistna koniczyna, która również jest stosowana w różnych miejscach podczas obchodów. Według legendy to właśnie dzięki tej roślinie święty Patryk wyjaśniał pogańskim Celtom założenie trójcy świętej.
Ostatnią tradycją dnia świętego Patryka jest picie whisky, które wywodzi się z legendy. Według przekazu święty nastraszył karczmarkę, która wlewając alkohol nie zapełniała miarki. Święty zagroził chytrej gospodyni, że przez to w jej karczmie pojawią się potwory. Od tego momentu kobieta napełniała szklankę do pełna.
Święto Patryka jest oficjalnie obchodzone nie tylko w Irlandii, ale również w Nowej Fundlandii i Labradorze, a także na Montserrat.
Dzień świętego Patryka w innych krajach
Popularyzacja kultury celtyckiej sprawiła, że święto stało się znane również w innych regionach świata. Dzień świętego Patryka poza Irlandią jest świętem komercyjnym. Okazją do picia zielone piwa i podziwiania irlandzkich tradycji i tańców.
W Stanach Zjednoczonych obchody święta sięgają 1737 roku, kiedy to Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. 17 marca wiele znanych lokalizacji jest podświetlana lub ozdabiana na zielono. W dniu tym zielonej barwy nabierają m.in.: wodospad Niagara, London Eye, Empire State w Nowym Jorku, wieża telewizyjna w Berlinie, a nawet Burdż al-Arab w Dubaju i Góra Stołowa w RPA.
Święto Patryka w Polsce
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach obchodzi się dzień świętego Patryka m.in. poprzez podświetlenie charakterystycznych budowli takich jak: Ratusz i Stadion Miejski w Poznaniu, Arena w Gdańsku,
W tym roku w Zamku w Kliczkowie odbędzie się Weekend Świętego Patryka, który będzie okazją do poznania irlandzkich tradycji, muzyki, a także rozsmakowania się w wyspiarskich specjałach.
Ciekawostki związane z dniem świętego Patryka
- 17 marca spożycie piwa Guiness rośnie 3-krotnie, co oznacza 750 litrów na sekundę;
- Dzień świętego Patryka określany jest także jako dzień św. Paddiego;
- Pierwotnie kolorem świętego był niebieski, jednak od Rewolucji Irlandzkiej (1798r.) kolor ten został zastąpiony przez znaną obecnie zieleń;
- Według legendy święty Patryk przepędził węże z Irlandii, jednak według badaczy na wyspie nigdy nie było tych gadów;
- Co roku 17 marca premier Irlandii wręcza prezydentowi Stanów Zjednoczonych wazę z koniczyną.
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka