Elektryk – zawód przyszłości
Zastanawiasz się nad wyborem dobrze płatnego i ciekawego zawodu? Może warto rozważyć profesję elektryka? Tego rodzaju usługi są niezbędne dla prawidłowego bytu wielu firm, przedsiębiorstw i osób prywatnych na całym świecie.
Wyobrażasz sobie życie bez elektryczności? To obszar anektujący coraz większe obszary naszego życia. Czynności, które kiedyś wykonywaliśmy ręcznie, są dziś częściowo lub w pełni zmechanizowane. Doskonałym przykładem jest pranie czy zmywanie. Automatyzacja to trend, który rośnie w siłę, co prowadzi do wniosku, że nie można sobie wyobrazić współczesnego i przyszłego świata bez elektryków oraz założenia, że zapotrzebowanie na usługi osób zajmujących się tą profesją będzie coraz większe.
Czym zajmuje się elektryk?
Jest to wykwalifikowany rzemieślnik, zajmujący się projektowaniem, instalacją, konserwacją oraz naprawą systemów elektrycznych i produktów używanych w firmach, fabrykach i budynkach mieszkalnych. Uogólniając, elektryk jest potrzebny wszędzie tam, gdzie znajdują się urządzenia i sprzęty elektryczne oraz gniazda kontaktowe. Jest to praca zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Elektryk w ramach swoich usług zapewnia te podstawowe, takie jak działanie oświetlenia czy konserwacja urządzeń elektrycznych, a także te wymagające wysokich kwalifikacji i umiejętności przy naprawie samochodów, linii napowietrznych, położeniu okablowania czy podłączeniu zaawansowanego technologicznie sprzętu.
Osoby mające wykształcenie inżynierskie mogą zajmować się nadzorowaniem procesów wytwarzania oraz przesyłania energii elektrycznej, prowadzeniem dokumentacji technicznej, projektowaniem nowych urządzeń lub sprawowaniem kontroli nad produkcją sprzętu elektromechanicznego i kierowaniem pracą innych osób.
Jakie wymagania trzeba spełnić?
Z uwagi na odpowiedzialność, jaka ciąży na elektryku, nie jest to zawód dla wszystkich. Największe szanse na sukces w branży mają osoby lubiące przedmioty ścisłe ze względu na to, że łatwiej im będzie przyswoić materiał, który jest niezbędny do zdobycia stosownych uprawnień.
Na portalach ogłoszeniowych najczęściej pojawiają się oferty o poszukiwaniu elektryków budowlanych, przemysłowych i samochodowych. Sprawdzamy, jakie przykładowe oczekiwania mają pracodawcy, którzy publikują swoje oferty na naszej stronie:
- wykształcenie kierunkowe techniczne,
- doświadczenie w pracy na tożsamym lub podobnym stanowisku,
- umiejętność montażu pełnej instalacji elektrycznej,
- umiejętność montażu instalacji wysokiego i niskiego napięcia,
- gotowość do pracy na budowie, jak i u klientów indywidualnych,
- prowadzenie przeglądów i prac konserwacyjnych,
- umiejętność czytania rysunku technicznego,
- umiejętność pracy w zespole,
- umiejętność pracy na podstawie dokumentacji elektrycznej,
- aktualne uprawnienia SEP,
- umiejętność pracy na drabinie oraz na podnośniku nożycowym,
- doświadczenie w zawodzie,
- znajomość elektromechaniki,
- samodzielne rozwiązywanie usterek szaf sterowniczych i instalacji,
- umiejętnie prowadzone utrzymanie i konserwacja maszyn i urządzeń,
- dyplom potwierdzający kwalifikacje.
Warto też wspomnieć o tym, że polskie uprawnienia energetyczne są honorowane w krajach Unii Europejskiej, Szwajcarii i państwach, które należą do EOG. Jeżeli planujesz pracę w Niemczech, to posiadając uprawnienia SEP zdobyte w Polsce, nie będziesz zobowiązany do dodatkowego potwierdzania swoich kwalifikacji za granicą. Certyfikat, który posiadasz, musi być jednak przetłumaczony na język kraju, do którego planujesz wyjechać.
Ile zarabia elektryk?
Wynagrodzenia w tej branży są zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Pod uwagę brane jest wykształcenie, zdobyte uprawnienia, doświadczenie oraz umiejętności. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wynagrodzenie jest zakres obowiązków np. instalator budowlany, zarobi mniej niż osoba nadzorująca cały projekt. Na wyższą wypłatę mogą liczyć również osoby pracujące na wysokości.
Zgodnie z danymi opublikowanymi na portalu wynagrodzenia.pl, na stanowisku elektryka w Polsce można zarobić od 3730 zł do nawet do 7540 zł brutto miesięcznie. Najniższe wynagrodzenie oferowane jest młodszym specjalistom, a najwyższe tym z najdłuższym stażem. Średnia rynkowa dla specjalisty w tej dziedzinie wynosi 4980zł brutto na miesiąc.
Elektryk budowlany w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 2300 euro netto do 5376 euro netto na miesiąc. Pracodawcy zamieszczający ogłoszenia na naszym portalu oferują dodatkowo: darmowe zakwaterowanie, zwrot kosztów podróży, regularne zaliczki i premie za polecenie nowego pracownika.
Na stanowisku elektryka przemysłowego w Holandii można zarobić od 500 do 605 euro netto na tydzień za 40 godzin pracy. Większość pracodawców oferuje darmowe zakwaterowanie w jednoosobowych pokojach. Można także spotkać ogłoszenia, gdzie otrzymasz samochód służbowy lub zwrot za paliwo, jeżeli używasz swojego auta.
Firmy poszukujące pracowników do Austrii, na podobnych stanowiskach oferują wynagrodzenia w przedziale od 2100 euro do 2800 euro netto miesięcznie. Elektrycy budowlani mogą tu liczyć na dodatek, jakim jest dzienna dieta wynosząca od około 25 do 42 euro netto.
Agencje rekrutujące do Danii, zależnie od doświadczenia i umiejętności, osobom zatrudnionym jako elektryk oferują od 150 (ok. 20 euro) do 200 koron duńskich (26,80 euro) brutto za godzinę pracy. Pracownicy mogą także liczyć na darmowe zakwaterowanie, tygodniowe zaliczki czy pomoc polskich koordynatorów.
Elektryk to konkretny zawód, dający możliwość wyspecjalizowania się. Pamiętaj, że wraz ze zdobywaniem doświadczenia, twoje wynagrodzenie będzie rosło. Jeżeli zainteresowały Cię warunki pracy w tej branży, zachęcamy do zapoznania się z ofertami dostępnymi na naszym portalu.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl