Emigracja Polaków – jak zmieniała się na przestrzeni lat
Polaków można spotkać niemal w każdym miejscu na świecie. Ilość Polonii szacowana jest na około 12-15 milionów osób! Możemy przekonać się o tym podczas pobytu na wakacjach czy wyjazdu w poszukiwaniu pracy. Polskie rozmowy można usłyszeć na ulicach najróżniejszych miast, tak jak polskie szkoły czy sklepy z rodzimymi przysmakami. Na przestrzeni lat zmieniały się kierunki emigracji, powody z których Polacy wyjeżdżali, a także liczba rodaków, którzy postanowili spróbować swoich sił poza Polską. Jak zmieniały się te trendy?
Charakterystyka polskiej emigracji w ostatnich latach
Przyjrzyjmy się realiom polskiej emigracji na przestrzeni ostatnich 20. lat. Dostępne są statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, obejmujące lata 2004-2018, dotyczące zarówno stałej jak i czasowej emigracji. Jeśli chodzi o czasową emigrację, to w podanych latach najwięcej ludności przebywało w krajach takich jak: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Irlandia, Włochy i Norwegia. Jak widać nasi rodacy często wybierają najbliżej położone kraje europejskie, które ogólnie uznaje się za państwa, w których żyje się na wysokim poziomie. W 2018 roku natomiast znacznie zmniejszyła się liczba emigrantów w Anglii (wpłynęła na to m. in. niepewność związana z brexitem). Ogólnie w tym czasie za granicę wyjechało najmniej Polaków w stosunku do ubiegłych lat. Na pewno wpływ na to miała dobra sytuacja na rynku pracy (bardzo niskie bezrobocie). Jeśli chodzi o pobyt stały pod lupę wzięto lata od 1966 do 2018 roku. Obszerne badanie wykazało, że w latach 90. Polacy najchętniej wyjeżdżali do RFN, Szwecji i Francji.
Na początku XX wieku największą popularnością cieszyły się Niemcy, Austria i Francja. W 2010 roku najchętniej wyjeżdżaliśmy do Niemiec, Irlandii i Holandii. Na tej podstawie widać, ze w ciągu ostatnich lat Polacy najchętniej emigrowali do Niemiec. Z pewnością miało to związek z bliskością naszych zachodnich sąsiadów, a także dobrymi zarobkami i poziomem życia. GUS określa, że w czasie objętym badaniem poza granice Polski wyjechało kolejno:
- do innych krajów Europy 904 206 Polaków,
- do Azji 3 766 Polaków,
- do obu Ameryk 138 456 rodaków,
- do Oceanii 11 266 osób
- i najmniej do Afryki 3611 emigrantów.
Ulubione kierunki Polaków
- Niemcy – do naszych zachodnich sąsiadów od 1991 roku wyjechało około 342 734 Polaków. Sprzyja temu bliskość Niemiec, szeroki rynek pracy i rozwinięta pomoc socjalna, która ułatwia start.
- Skandynawia – kraje skandynawskie kojarzą się ze stabilnymi walutami i rozwiniętą pomocą socjalną. To grupa krajów do których Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają. W 2018 roku do Dani na pobyt stały wyjechało 130 osób, do Szwecji 223 osoby, a do Norwegii 274 Polaków.
- Stany Zjednoczone – to kraj z największą liczbą polskich emigrantów. Szacuje się, że ich liczba razem z Amerykanami polskiego pochodzenia wynosi ok. 9 962 334 osoby. Wielu z nich marzy o tym, aby spełnić swój American dream Polacy wyjeżdżają do USA w celu poprawy bytu, znalezienia lepszej pracy i chęci spróbowania swoich sił za oceanem. Mieszkają głównie w Chicago, Denver, Detroid i Los Angeles.
Artykuł przygotowany przez: