Jak zostać kelnerem/kelnerką?

Kategorie artykułu: News

 

Praca w gastronomii to jedno z najpopularniejszych zajęć sezonowych, ale nie tylko. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak zostać kelnerem/kelnerką i czy zatrudnienie w tym zawodzie jest opłacalne?

Stanowisko kelnera

Praca na tym stanowisku jest związana z bardzo dużą ilością ruchu oraz ciągłym kontaktem z ludźmi. Kelnerzy odpowiadają m.in. za:

– obsługę gości (zbieranie zamówień, doradztwo, serwowanie dań);

– utrzymywanie porządku na Sali;

– obsługa terminalu i kasy fiskalnej;

– tworzenie pozytywnego wizerunku lokalu.

Warto podkreślić, że kelnerzy pracują zazwyczaj po 10 – 12 godzin nawet 6 dni w tygodniu (lub w systemach np. 7/3). Dlatego też jest to stanowisko dla osób wytrzymałych o dobrej kondycji fizycznej.

Wymagania na stanowisku

Większość pracodawców preferuje osoby z minimalnym doświadczeniem w zawodzie, a także z dobrą znajomością języka obcego (większa liczba języków jest mile widziana). W pracy kelnera równie ważna jest przyjazna aparycja oraz łatwość nawiązywania kontaktów. Cechy te są niezwykle ważne ze względu na to, że osoba na tym stanowisku jest wizytówką restauracji i ma ogromny wpływ na to, czy goście do niej powrócą.

Czy to jednak oznacza, że osoba bez doświadczenia nie ma szans na zatrudnienie? Oczywiście, że nie! W mniejszych restauracjach możemy liczyć, na zatrudnienie również, gdy nie mieliśmy do tej pory kontaktu z pracą w gastronomii. Pierwsze doświadczenie otworzy nam drzwi do bardziej prestiżowych lokali.

Zarobki i benefity

Zarobki w branży są bardzo zróżnicowane. Dla przykładu kelner/kelnerka na terenie Niemiec może liczyć na wynagrodzenie rzędu 1400 – 2000 euro netto/msc., a dodatkowo na napiwki (100 – 500 euro/msc.). Podobnie ma się sytuacja we Francji. Kelnerzy i kelnerki otrzymują tam: 1400 – 2000 euro netto/msc.. Natomiast wynagrodzenie dla kelnerów w Szwajcarii wynosi 2100 – 4000 CHF netto/msc. (około 2121 – 4040 euro).

Kelnerzy poszukiwani są również w Szwecji (wynagrodzenie 13-14 euro brutto/godz.), Holandii (10,69 – 11,30 euro brutto/godz.), Irlandii (od 10,50 euro brutto/godz.), Austrii (17000-2000 euro netto/msc.), Norwegii (185-250 NOK brutto/godz., czyli około 17,60 – 24,50 euro), Belgii (1600 – 1900 euro netto/msc.), Szkocji i Anglii (9,50 – 10,25 GBP brutto/godz., czyli około 11,21 – 12,10 euro).

Jeśli chcemy postawić na pracę sezonową, warto rozważyć kierunki turystyczne, takie jak Cypr (wynagrodzenie od 900 euro netto/msc.) czy Grecja (od 750 euro brutto/msc.).

Poza dodatkami w postaci napiwków kelnerzy i kelnerki mogą często liczyć na darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie w czasie pracy. Oferty zatrudnienia często dotyczą lokalizacji turystycznych, więc zatrudnienie daje również możliwość zwiedzania ciekawych zakątków.

Czy mogę zostać kelnerem/kelnerką?

Jak już wspomnieliśmy wiele zależy od naszych cech charakteru. Najlepsi kelnerzy charakteryzują się optymizmem, chęcią pomocy, a także otwartością. Właśnie tacy pracownicy są najchętniej poszukiwani przez pracodawców.

Drugą bardzo istotną kwestią jest znajomość języka. Zazwyczaj preferowany jest język obowiązujący w danym kraju, pojawiają się jednak oferty, gdzie wystarczający będzie angielski.

Jeśli spełniamy powyższe warunki z pewnością znajdziemy interesującą ofertę pracy. Natomiast jeżeli czujemy, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na pracę jako kelner/ka, a marzymy o zatrudnieniu w gastronomii, wówczas postawmy na mniej wymagające stanowiska, takie jak: pomoc kuchenna lub praca na zmywaku. Dzięki temu zdobędziemy pierwsze doświadczenie i będziemy mogli zaobserwować, jak wygląda praca na kuchni.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka