Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
Zostałeś zwolniony z pracy? Chcesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? Z naszego artykułu dowiesz się, komu przysługuje, jakie warunki musisz spełnić i jakie dokumenty dostarczyć, aby otrzymać wsparcie dla osoby bezrobotnej.
Kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i jakie dokumenty będą potrzebne?
Kuroniówkę może otrzymać osoba niepracująca, która zarejestrowała się w urzędzie pracy i dla której nie ma odpowiedniego zatrudnienia, stażu czy szkolenia. Aby zarejestrować się w urzędzie pracy, należy mieć ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- świadectwa, dyplomy, zaświadczenia o kursach i szkoleniach itd.;
- świadectwa pracy;
- jeśli dotyczy to również orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
O dodatkowych dokumentach, które mogą być potrzebne (książeczka wojskowa, zaświadczenie z ZK, decyzja i informacja o wysokości renty…) możesz przeczytać tutaj.
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla osób bezrobotnych?
Przede wszystkim zasiłek dla bezrobotnych przysługuje każdemu, kto w okresie 18 miesięcy bezpośrednio przed dniem zarejestrowania się w UP, pracował łącznie przez co najmniej 365 dni. Dodatkowo otrzymywał w tym czasie przynajmniej minimalne wynagrodzenie (wymiar etatu nie ma znaczenia, liczy się wynagrodzenie), od którego odprowadzane były składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenia społeczne. Prawo do zasiłku jest automatycznie przyznawane, na podstawie dokumentów, które zostaną dostarczone podczas rejestracji.
Istnieją wyjątki, kiedy nie ma obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy, a zasiłek może zostać przyznany, np. dla osób, które:
- ukończyły 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni);
- powracają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego w okresie 36 miesięcy, licząc od pierwszego miesiąca po powrocie;
- za osoby pobierające zasiłek dla opiekunów;
- opłacały składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego (oprócz państw członkowskich Unii Europejskiej) w wysokości 9,75% przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia;
- świadczyły usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca.
Do okresu 365 przepracowanych dni, który jest obligatoryjny, aby starać się o otrzymanie świadczenia dla osób bezrobotnych można zaliczyć również, np.:
- urlop wychowawczy;
- zasadnicza służba wojskowa;
- pobieranie renty za niezdolność do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- świadczenia usług na podstawie umowy uaktywniającej.
Po jakim czasie nabywa się prawo do zasiłku?
Należy pamiętać, że sposób rozwiązania umowy nie ma znaczenia przy przyznawaniu prawa do zasiłku. Ma on jednak wpływ na to kiedy zasiłek zostanie wypłacony i na jaki okres:
- rozwiązując stosunek pracy przez wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub za porozumieniem stron, bezrobotny nabędzie prawo do świadczenia po okresie 90 dni. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy porozumienie nastąpiło z powodu likwidacji zakładu pracy lub zmniejszenie zatrudnienia bądź zmiany miejsca zamieszkania;
- rozwiązanie umowy z winy pracownika – zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał po okresie 180 dni;
- rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy zawartego na podstawie skierowania przez urząd pracy do pracodawcy otrzymującego w ramach tego skierowania grant, świadczenie aktywizacyjne albo dofinansowanie wynagrodzenia – zasiłek będzie przysługiwał po okresie 180 dni.
Jak długo można pobierać świadczenie dla bezrobotnych?
Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni dla bezrobotnych zamieszkałych na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.
Drugą możliwością jest 365 dni. Dotyczy to bezrobotnych:
- zamieszkałych na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
- powyżej 50 lat oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni staż pracy;
- którzy samotnie wychowują co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, lub wspólnie z małżonkiem, który również jest osobą zarejestrowaną w UP jako bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania.
Ubezpieczenie zdrowotne
Osoba, która utraciła pracę jeszcze przez 30 dni, zachowa prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Po tym czasie można samodzielnie opłacić składkę w NFZ.
Osoby, które zarejestrują się jako bezrobotne, z chwilą rejestracji zostają objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i zgłoszone do systemu eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców).
Wysokość świadczenia dla bezrobotnych
Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, każdego roku 1 czerwca następuje waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych.
Obecnie zasiłek podstawowy dla bezrobotnych wynosi:
- w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku – 1.491,90 zł na miesiąc;
- w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku – 1.171,60 zł na miesiąc.
W artykule przedstawiliśmy podstawową wiedzę na temat świadczenia dla osób bezrobotnych. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej zachęcamy do odwiedzenia stron:
– Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
a także zapoznania się z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska