Najdziwniejsze przepisy na świecie
Chcąc wyjechać i odpocząć za granicą, prawie niemożliwym jest zapoznanie się ze wszystkimi prawami obowiązującymi w danym kraju. Wydawać by się mogło, że zakazy w większości krajów są do siebie podobne. Jednak niektóre uregulowania prawne mogą okazać się na tyle nieprawdopodobne, że ciężko je jakkolwiek sklasyfikować. Warto więc czasem poznać te, które nieświadomie można złamać, bo ciężko uwierzyć, że w ogóle istnieją, a kary za wykroczenia potrafią być wysokie.
Zdradliwa nawigacja i zakaz spuszczania wody
Jak powszechnie wiadomo nawigacje samochodowe, wyposażane są w mnóstwo ciekawych i przydatnych funkcji. Jedna z nich ma za zadanie ostrzegać o zbliżaniu się do fotoradaru. Wielu kierowców w Polsce używa tego udogodnienia i dzięki temu udaje im się uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości. Niestety wjeżdżając do Szwajcarii, opcja ta musi zostać wyłączona, w przeciwnym razie będziesz zmuszony do oddania urządzenia policjantowi, który zatrzymał Cię do kontroli.
Niedziela w Szwajcarii to czas odpoczynku i zabrania się w ten dzień suszenia prania, koszenia trawy oraz mycia samochodu.
Szwajcarzy wprowadzili również zakaz spuszczania wody w toalecie, w blokach mieszkalnych, po godzinie 22. Uważa się bowiem, że dźwięk emitowany przez spuszczaną wodę narusza regulamin ciszy nocnej.
Guma na receptę
Singapur to Państwo, gdzie ład i porządek odgrywają ogromną rolę. Tutaj ciężko znaleźć papierek leżący obok śmietnika. Z troski o łatwiejsze utrzymanie porządku zabroniono tu żucia gumy. Jedynym odstępstwem są osoby, które od swojego stomatologa otrzymały receptę na gumę bez cukru.
Tankuj do pełna
Pamiętaj, aby zadbać o wystarczającą ilość paliwa przed wjazdem na niemiecką autostradę. Jeżeli w czasie podróży właśnie po autostradzie zabraknie Ci paliwa, narażasz się na otrzymanie mandatu ze względu na stworzenie niebezpieczeństwa na drodze wywołanego zatrzymaniem się.
Zakazane zamki z piasku i klapki
Pobyt na plaży kojarzy się z beztroską, pięknym słońcem, odpoczynkiem, pływaniem i zabawami na piasku. Dzieci uwielbiają budować zamki z piasku, ale uwaga, nie wolno tego robić we włoskiej miejscowości Eraclea. Budowle z piasku zostały uznane za niebezpieczne, zajmujące wolne miejsca leżące i przeszkadzające innym plażowiczom, więc stawianie ich zostało zabronione.
Innym nietypowym zakazem okazuje się chodzenie w klapkach. Nie możesz tego robić we włoskiej miejscowości Capri. Za noszenie tego rodzaju obuwia możesz dostać mandat, gdyż podczas chodzenia wydaje ono głośne dźwięki.
Szanuj rodzinę królewską
Wysyłając list z Anglii, zwróć uwagę na to, jak przyklejasz znaczek pocztowy. Przyklejenie do góry nogami znaczka, na którym znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II może zostać nazwane zdradą stanu, a Ty możesz trafić nawet do więzienia. Przepis ten obowiązuje na terenie całej Wielkiej Brytanii.
W Tajlandii uważnie patrz pod nogi. Nadepnięcie na monetę lub banknot z wizerunkiem króla uważane jest za znieważenie, za co można trafić tu do więzienia.
Nie smuć się!
American dream może stać się rzeczywistością w Idaho. Osoby chodzące smutne po ulicy mogą tu otrzymać mandat. Praktycznie nakazane jest uśmiechanie się od rana do wieczora.
W poniedziałek nie pojedziesz
Każdy kierowca narzeka na korki, bez względu na to, gdzie one występują. Liczba aut jeżdżących po drogach na Filipinach jest tak duża, że wprowadzono przepisy ograniczające ich ilość w różne dni. Otóż samochody, których ostatnią cyfrą na tablicy rejestracyjnej jest 1 lub 2, nie mogą poruszać się w poniedziałki, 3 i 4 we wtorki, 5 i 6 w środy, 7 i 8 w czwartki, a 9 i 0 w piątki. Zakaz obowiązuje od 7 rano do 19 wieczorem z wyłączeniem weekendów.
Uprawnienia do wymiany żarówki
W stanie Victoria w Australii za wymianę przepalonych żarówek odpowiedzialni są fachowcy. Obowiązuje tu zakaz wymiany zepsutego oświetlenia przez osoby nieposiadające dyplomu elektryka. Za takie wykroczenie grozi kara w wysokości 10 dolarów.
Nie lubisz walentynek?
W Arabii Saudyjskiej wprowadzono przepis, który zabrania sprzedawania przed dniem 14 lutego wszystkiego związanego ze świętem zakochanych oraz czegokolwiek w kolorze czerwonym. Zakaz ten sprawił, że w kraju rozwinął się walentynkowy czarny rynek. Oczywiście w pozostałe dni w roku sprzedaż jest dozwolona.
Nie zapuścisz włosów, ale broda mile widziana
Maksymalna długość włosów w Tanzanii wynosi 36 centymetrów. Dodatkowo kobiety nie mogą tu nosić spódnic krótszych niż za kolano.
W niektórych miejscach w Afganistanie mężczyźni, którzy nie posiadają bujnego zarostu, nie mogą podjąć pracy i nie mają prawa do świadczenia żadnych usług. Wszyscy urzędnicy państwowi muszą także nosić turbany.
W Turcji natomiast jest nieco inaczej. Jeżeli chcesz dostać się na studia, musisz być ogolony, a kandydatki na studentki zobowiązane są nosić chusty na głowach.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl