Praca jako monter w Niemczech? W ten sposób będziesz najlepiej przygotowany

Kategorie artykułu: News

 

Naszą misją jest to, aby każdy pracownik był przydzielony do pracy, która najlepiej odpowiada jego kwalifikacjom, osobowości oraz własnym życzeniom. Jak to robimy? O naszym innowacyjnym podejściu do przygotowania nowych monterów do pracy na budowie przeczytacie w poniższym artykule.

C:\Users\m.somos\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Zdjęcie 1.jpg

Aby ułatwić naszym nowym pracownikom start w firmie, zapraszamy ich na tydzień do naszej Akademii THOR® w Menterodzie. W tym czasie możemy jeszcze lepiej się zapoznać i przygotować ich zarówno zawodowo, jak i osobiście, do przyszłych zadań na placu budowy.

Tydzień powitalny

Podczas tygodnia powitalnego nowi pracownicy są pod opieką naszych trenerów. Większość trenerów wiele lat pracowało w roli monterów THOR® na terenie całych Niemiec i doskonale wie, co naprawdę liczy się w codziennej pracy na budowie. Dodatkowo stale się kształcą, aby zawsze być na bieżąco z nowinkami w branży.

Przygotowanie do pracy na budowie

Sercem Akademii THOR® są ścieżki szkoleniowe dla każdej branży fachowej, na których trenerzy przygotowują różne zadania typowe dla rodzaju pracy. Obejmują one także praktyczne czynności związane z montażem instalacji.

Współpraca ze znanymi producentami pozwala nam integrować najnowocześniejsze urządzenia do szkolenia i podnoszenia kwalifikacji.

Dla każdego z naszych działów fachowych w zakresie instalacji budowlanych stworzono osobny obszar, w którym umiejętności naszych monterów są sprawdzane i trenowane w warunkach szkoleniowych. W dalszej części zadania są realizowane w warunkach oddających te na placu budowy.

Dzięki zdobytej wiedzy, od samego początku można wybrać odpowiednie przydziały pracy dla naszych pracowników, a także rozpoznać i dalej rozwijać ich potencjał.

C:\Users\m.somos\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\DSC06463.jpg

Ścieżki szkoleniowe

Technika grzewcza i sanitarna:

W skład wyposażenia wchodzą m.in. najnowsze urządzenia kondensacyjne firmy Vaillant (m.in. termy, kotły). Korzystamy również z nowoczesnych stanowisk szkoleniowych do:

  • palników olejowych
  • pomp ciepła
  • Brainbox firmy Vaillant
  • systemów energii odnawialnej

Na stanowiskach szkoleniowych symulowane są różne sytuacje i naprawiane są wbudowane błędy. Ponadto można przećwiczyć prace w zakresie konserwacji i regularnego serwisu. Używamy samodzielnie skonstruowanych ścian montażowych, aby przećwiczyć instalacje i mocowanie zgodne z przepisami i normami. Obejmuje to też tworzenie połączeń między różnymi materiałami. Korzystamy z różnych rodzajów reprezentacji na rysunkach technicznych.

Budowa rurociągów i technologia spawania:

Nasze sale szkoleniowe odpowiadają ośrodkom, gdzie prowadzone są kursy spawania. Do szkolenia dostępne są następujące urządzenia:

  • 3 spawarki MAG
  • 1 spawarka TIG chłodzona wodą
  • Urządzenia do spawania gazowego (spawanie autogeniczne)
  • 2 spawarki TIG chłodzone powietrzem, połączone jako elektryczne urządzenia do ręcznego spawania
  • 1 zgrzewarka muf do tworzyw sztucznych

Dzięki tym urządzeniom możemy odwzorować wszystkie powszechne procesy spawalnicze, z którymi nasi kursanci mają styczność na placach budowy lub w warsztatach. Program obejmuje wiele rodzajów spoin, które są ćwiczone w przeróżnych sytuacjach. Korzystając z samodzielnie skonstruowanego tunelu uczymy spawania w pozycji przymusowej oraz spawania lustrzanego. Uczestnicy otrzymają uprawnienia spawalnicze po zdaniu egzaminu, jeśli jeszcze ich nie posiadają.

Technika chłodnicza i klimatyzacyjna:

Najnowszy komputerowy sprzęt treningowy od czołowych producentów pomaga uczestnikom sprostać wymaganiom nowoczesnych systemów na projektach budowlanych. Na komputerowych stanowiskach szkoleniowych możemy symulować różne sytuacje wyjęte z życia i naprawiać błędy.
Sercem tego obiektu szkoleniowego jest komora chłodnicza firmy Viessmann do tworzenia zgodnych z testami obwodów chłodzących. Można na niej ustawić różne warianty chłodzenia (np. normalne i głębokie zamrażanie). Szkolenie obejmuje montaż komponentów termodynamicznych oraz budowę sterowników elektrycznych.
Oprócz zgodnego z normami postępowania z czynnikami chłodniczymi, wykonujemy wszystkie indywidualne czynności związane z technologią chłodniczą, takie jak tworzenie połączeń i wyszukiwanie wycieków.

Elektrotechnika:

Nasze wyspy i ściany szkoleniowe służą do praktycznej budowy obwodów według rysunków. Uczestnicy przeprowadzają instalację zgodną z przepisami na różnych gruntach budowlanych. Poznają oni poszczególne rodzaje reprezentacji na rysunkach technicznych, aby na tej podstawie tworzyć listy materiałów i obwody.

Do głębiej idącej specjalizacji w branży elektrotechnicznej wykorzystujemy następujące stanowiska szkoleniowe:

  • SmartHome
  • Sterowanie KNX
  • Automatyka budynku
  • Technologia oświetleniowa
  • Systemy alarmujące o zagrożeniach
  • Technologia komunikacyjna
  • E-Check z testami VDE

Dzięki tym stanowiskom wspieranym przez komputer możliwa jest ocena w czasie rzeczywistym. Ewaluację przeprowadza Classroom-Manager, który odpowiada również za utrwalanie i weryfikację teoretycznej wiedzy specjalistycznej. Podczas oceny brany jest pod uwagę zarówno czas potrzebny na poszczególne etapy pracy, jak i wyniki.
Koncepcja stanowisk szkoleniowych, które odpowiadają najwyższemu poziomowi technicznemu, pozwala na symulację różnych sytuacji startowych (np. zmiany aktualnych warunków pogodowych) oraz montaż i eliminację błędów.

Technika wind:

Akademia THOR® posiada dwie w pełni funkcjonalne windy szkoleniowe: windę hydrauliczną i windę linową. Na dwóch oddzielnych układach sterowniczych opracowywane są podobieństwa i różnice. W ramach szkolenia montowane są oba typy wind, gdzie punktem początkowym jest pusty szyb.
Częścią szkolenia jest także zapoznanie się z rysunkami technicznymi i wybór odpowiednich systemów mocowania.
Używamy dodatkowej kabiny, aby pokazać funkcjonalność powiązanych elementów. W ten sposób uczestnicy kursu widzą interakcję części w najlepszy możliwy sposób.
Sposób działania i strukturę poszczególnych zespołów, np. hamulców i napędów, pokazujemy za pomocą dostępnych obiektów demonstracyjnych.

Start jako THORianin

Rzecz jasna tydzień powitalny daje również naszym pracownikom głębszy wgląd w nas, jako nowego pracodawcę, oraz wzmacnia ich przywiązanie i zaufanie do THOR®.

Oprócz wielu ważnych informacji dotyczących pracy z działami biurowymi oraz szkolenia z wiedzy teoretycznej, w tych dniach otrzymają oni również sprzęt do pracy. Obejmuje to odzież roboczą, sprzęt ochrony osobistej, tablet pracowniczy i opcjonalnie także samochód służbowy z narzędziami. Poświęcamy przy tym czas, aby odpowiedzieć na indywidualne pytania i konsultować się bezpośrednio z działami specjalistycznymi.

Tydzień powitalny kończy się poznaniem swojej osoby kontaktowej w THOR® i zapoznaniem się z nowymi kolegami podczas przytulnego wieczoru przy grillu. W ten sposób nasi THORianie rozpoczynają swoją podróż do pierwszej pracy na placu budowy wzmocnieni i w pełni wyposażeni.

Pierwsze zapoznanie się w tym tygodniu jest pogłębiane przez stałe wsparcie osoby kontaktowej z działu dyspozycji. Gdy zna ona bowiem tak samo dobrze projekty budowlane naszych klientów, jak i swojego montera, może przydzielić go do najlepszej dla niego pracy.

Jesteście ciekawi, jak wygląda tydzień powitalny? Koniecznie zobaczcie ten film: https://www.youtube.com/watch?v=qBK75WD7lZo

Artykuł przygotowała firma THOR