Praca w USA? Od czego zacząć?

Kategorie artykułu: News

 

Szukasz pracy na wakacje? Może rozważasz emigrację na dłużej? Wielu naszych rodaków marzy o pracy za oceanem. Każdego dnia do USA przybywają setki osób w poszukiwaniu pracy. Wyjazd do Stanów jest dużo bardziej problematyczny niż na przykład podróż na saksy w Niemczech i warto się do niego odpowiednio przygotować, aby uniknąć rozczarowania.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyjeździe, jakich formalności należy dopełnić i jak się odpowiednio przygotować.

Paszport, Banderą, Podróży, Wiza, Identyfikacja, Usa

Poszukiwanie pracy w Stanach Zjednoczonych zależy od wielu elementów. Poza czynnikami, które są oczywiste, czyli wykształcenie czy branża, ważne są również stan oraz miasto, w którym mieszkasz lub zamierzasz pracować, a także status imigracyjny czy poziom znajomości języka angielskiego. Najwięcej Polaków emigrowało do USA na początku XX w., a Polonia w Stanach szacowana jest na ponad 10 milionów obywateli. Nasi rodacy wybierają głównie stany Nowy Jork, Illinois, Michigan oraz Pensylwanię.

Czy każdy może pracować w USA, skoro Polska jest członkiem Programu Ruchu Bezwizowego?

Emigracja do Stanów nie wygląda tak samo, jak do krajów należących do Unii Europejskiej, pomimo że Polska należy do ruchu bezwizowego. Aktualne regulacje prawne zezwalają na podróżowanie w celach turystycznych czy biznesowych na maksymalnie 90 dni. Jeżeli wybierasz się do USA na stałe, lub na pobyt czy pracę przekraczające 90 dni, niezbędne będzie posiadanie wizy, która wydawana jest w kategoriach:

  • wiza dla członków rodziny osoby mieszkającej w Stanach lub obywatela USA,
  • wiza pracownicza,
  • loteria wizowa – w ramach loterii, co roku, drogą losowania z nadesłanych zgłoszeń, wybierane są osoby, które mogą ubiegać się o wizę imigracyjną (kartę stałego pobytu). Wizę mogą otrzymać również członkowie rodziny osoby, która przesłała zgłoszenie.
  • wiza specjalnej kategorii (dla dyplomatów i przedstawicieli rządu, uczniów i studentów, stażystów, wymiany naukowej, sportowców i artystów, wymiany kulturalnej czy pracowników religijnych).

Karta stałego pobytu Stanów Zjednoczonych nazywana również „zieloną kartą” to dokument pozwalający na legalny i stały pobyt oraz pracę w USA. Posiadacz karty nabywa prawo do przekraczania granicy USA i zyskuje miano rezydenta (osoby nieposiadającej obywatelstwa amerykańskiego). Osoba posiadająca zieloną kartę po pięciu latach może ubiegać się o amerykańskie obywatelstwo.

Sponsorowanie

Proces imigracyjny w Stanach jest długi i dość skomplikowany. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet będąc małżonkiem amerykańskiego obywatela, uzyskanie karty może trwać do trzech lat. W większych metropoliach czas oczekiwania może się dodatkowo wydłużyć ze względu na większą liczbę nadsyłanych zgłoszeń.

Popularną metodą zdobycia karty stałego pobytu jest sponsorowanie rodzinne lub pracownicze:

  • Sponsorowanie rodzinne może mieć miejsce, gdy jeden z małżonków posiada amerykańskie obywatelstwo lub status rezydenta. Osoba ze statusem obywatela ma prawo do sponsorowania: małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwa, natomiast rezydent może sponsorować tylko małżonka lub dzieci.
  • Sponsorowanie pracownicze to proces, w którym główną rolę odgrywa pracodawca. Jeżeli udowodni on, że pracownik posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, oraz że przez dłuższy czas na dane stanowisko nie znalazł innego kandydata na terenie Stanów, może wówczas złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Imigracyjnego. Jeżeli główny oddział firmy, w której pracujesz, znajduje się w Stanach, pracodawca może wystąpić o wizę L1 w ramach wewnętrznego przeniesienia. Minusem tego rozwiązania jest to, że rezygnując z pracy, stracisz prawo do legalnego pobytu, gdyż dokument należy do pracodawcy.

W innych przypadkach można skorzystać z loterii wizowej. Zgłoszenia przyjmowane są co roku od początku października, do końca listopada, a wyników spodziewać się można już na początku maja.

Wiza, Papieru, Paszport, Wiza, Pieczęć, Pieczątka

Należy też pamiętać, że wyjeżdżając ze Stanów po 6-12 miesiącach, na granicy możesz otrzymać szereg pytań o cel i powód wyjazdu. Wyjazd na czas powyżej roku wiąże się z utratą wizy, gdyż jest to traktowane jako porzucenie USA i przerwanie ciągłości rezydencji.

W Stanach Zjednoczonych, tak jak w innych krajach, zapotrzebowanie na pracowników jest różne i zależne od wielu czynników. Jeżeli masz odpowiednie umiejętności, doświadczenie, znasz język i posiadasz wykształcenie kierunkowe, znalezienie pracy nie powinno stanowić większego problemu. W USA na wysokie zarobki możesz liczyć, pracując jako informatyk, grafik, programista czy specjalista IT. Poszukiwani są również pracownicy w branżach medycznej, prawnej i związanej z finansami.

Osoby nieposiadające wyższych kwalifikacji czy nieznające języka również mają szansę na znalezienie zatrudnienia, choć proces może być nieco dłuższy i trudniejszy. Branże, w których zgłaszane jest zapotrzebowanie to rolnictwo, usługi sprzątające czy budownictwo.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl