Praca za granicą, a zakwaterowanie

Kategorie artykułu: News

 

Obecna sytuacja panująca na rynku sprawia, że coraz częściej zaczynamy zastanawiać się nad wyjazdem za granicę. Niektórzy zdecydują się na dorobienie w czasie wakacji, inni podejmą pracę na dłużej lub stałą. Wyjazd zarobkowy na obczyznę to znacznie wyższe wynagrodzenie i często także lepsze warunki zatrudnienia.

Pierwszy zagraniczny wyjazd przysparza dużo stresu związanego nie tylko z samym opuszczeniem kraju, ale również z szeregiem formalności, jakich należy dopilnować po przyjeździe. Najważniejszą kwestią po znalezieniu pracy jest wynajęcie odpowiedniego mieszkania. W zależności od tego, czy to samodzielny wyjazd, czy zaplanowany przez agencję pracy, jest kilka możliwości, które warto rozważyć.

Darmowe zdjęcia Dom

Możliwości

Pierwsza wyprawa za granicę to nowa sytuacja życiowa. Będąc w nieznanym środowisku, bez pomocy bliskich osób czy znajomości języka, samodzielne poszukiwania lokum mogą przyczynić się do wielu stresujących sytuacji. Osoby znajdujące się w takim położeniu często zadają sobie pytania: Czy wynajmujący mnie nie oszuka? Czy uda mi się dopełnić wszystkich formalności? Gdzie mogę uzyskać pomoc?

Poszukując mieszkania samodzielnie, masz do wyboru dwie możliwości. Udanie się do biura nieruchomości lub wynajęcie bezpośrednio od właściciela. Pamiętaj, aby przed dokonaniem wyboru, bez względu na to, czy wybierzesz pomoc biura, czy wynajem bezpośredni, zapoznać się z opiniami w internecie. Jest to doskonałe źródło informacji. Postaraj się korzystać z wyszukiwarek lokalnych, co również może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo oszukania.

Samodzielne poszukiwania to rozwiązanie najlepsze dla osób, które przebywają już za granicą i dobrze poznały miejscowy rynek, znają język obcy na tyle dobrze, aby móc prowadzić negocjacje z wynajmującym lub potrzebują mieszkania spełniającego lepsze standardy niż te, które zapewnia firma.

Pamiętaj, że masz również możliwość znalezienia mieszkania z pomocą pracodawcy lub ze wsparciem agencji pracy. W pierwszym przypadku może się zdarzyć, że część Twojej wypłaty zostanie potrącona w związku z kosztami wynajmu. Decydując się na wyjazd z pośrednikiem, możesz liczyć na darmowe zakwaterowanie lub opcję z częściowym pokryciem kosztów. Pamiętaj, aby unikać sytuacji, w których zostaniesz poproszony o jakąkolwiek wpłatę z góry, bowiem powinny one być pobierane dopiero po Twoim przybyciu na miejsce.

Zalety zatrudnienia z zakwaterowaniem

Do atutów tego rodzaju pracy należy niewątpliwie oszczędność czasu i brak załatwiania szeregu formalności, co zdecydowanie zmniejsza stres towarzyszący wyjazdowi. Nie musisz także martwić się o opłaty takie jak czynsz, ogrzewanie, prąd czy woda, ponieważ pośrednik pobiera stałą kwotę z Twojego wynagrodzenia lub zakwaterowanie jest darmowe.

Pracodawcy i agencje oferujący lokum posiadają szeroką bazę mieszkań i pokoi, co powoduje, że poziom bezpieczeństwa jest dużo wyższy niż w przypadku samodzielnego najmu. Agencje starają się, aby pracownicy otrzymali zakwaterowanie jak najbliżej miejsca pracy, co daje dużą oszczędność czasu. Jeżeli mieszkanie znajduje się nieco dalej, w większości przypadków organizowany jest również transport do i z miejsca zatrudnienia. Często także nie musisz martwić się o podstawowe przedmioty codziennego użytku takie jak garnki, sztućce, talerze czy pościel.

Jeżeli obawiasz się o barierę językową, to w tym przypadku również nie jest ona przeszkodą. Większość pośredników oferuje pomoc w organizacji formalności oraz deklaruje obecność osoby mówiącej po polsku w miejscu pracy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertami z zakwaterowaniem: https://www.poloniusz.pl/praca/. Możesz skorzystać z wielu filtrów, które ułatwią Ci wyszukanie odpowiedniego ogłoszenia.

Jak nie dać się oszukać?

Najmniejsze prawdopodobieństwo oszustwa występuje, gdy wybierzesz wyjazd z agencją pracy lub do sprawdzonego pracodawcy, który organizuje również zakwaterowanie dla swoich pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest także tymczasowe zamieszkanie u bliskich lub przyjaciół, jeżeli masz taką możliwość.

Sprawdź oferty mieszkaniowe na naszej stronie: Mieszkanie oferuję lub zamieść samodzielne, darmowe ogłoszenie: Mieszkania szukam.

Jak bezpiecznie wynająć pokój/mieszkanie?

  • sprawdź w Internecie opinie o pracodawcy, firmie lub agencji. Jeżeli masz znajomych pracujących w danym mieście, zasięgnij ich opinii,
  • zobacz lokal przed podpisaniem umowy. Upewnij się, że wynajmujący posiada prawo do jego udostępniania/wynajmu,
  • jeżeli zostaniesz poproszony o zaliczkę, podpisz umowę wstępną i poproś o pokwitowanie. Nigdy nie wpłacaj pieniędzy bez żadnego potwierdzenia,
  • zapoznaj się z umową. Sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne, a warunki jasne i zrozumiałe. Pisemne ustalenia są gwarancją zachowania praw dla obu stron,
  • upewnij się, jakie poniesiesz koszty poza wynajmem, a także określ z wynajmującym warunki i terminy płatności. Warto zadbać o to, by takie informacje zostały zawarte na piśmie,
  • sporządź protokół zdawczo-odbiorczy w momencie przekazania lokalu (zestawienie wszystkich ubytków i uszkodzeń). Dzięki temu unikniesz nieporozumień oraz dodatkowych kosztów podczas wyprowadzki,
  • upewnij się, jakie są przepisy dotyczące zamieszkania w danym kraju. Sprawdź, czy musisz zgłaszać swoje zameldowanie i jakich potrzebujesz dokumentów.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl