Unijne prawo jazdy – czy muszę je mieć?

Kategorie artykułu: News

 

Podróżując i żyjąc poza ojczyzną często zastanawiamy się, czy musimy zmieniać prawo jazdy. Z naszego artykułu dowiesz się: Czym jest unijne prawo jazdy i kiedy musisz je wymienić?

Warto podkreślić, że jako obywatel Unii Europejskiej możesz posiadać tylko jedno unijne prawo jazdy. Należy również zaznaczyć, że zmieniając miejsce zamieszkania nie trzeba zmieniać dotychczasowego dokumentu. Są jednak od tego odstępstwa.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy UE

Prawo jazdy musisz obowiązkowo wymienić jeśli:

  1. Dokument został skradziony, zniszczony lub uszkodzony
  2. Po 2 latach pobytu w danym kraju w przypadku, gdy władze kraju tego wymagają
  3. Dopuścisz się wykroczenia drogowego w kraju, w którym mieszkasz.

Dobrowolna wymiana prawa jazdy UE

Oczywiście każdy mieszkaniec Unii może dobrowolnie wymienić prawo jazdy. Warunkiem jest spełnienie wymagań do posiadania prawa jazdy oraz stałe zamieszkanie w danym kraju. Szczegóły dotyczące wymogów niezbędnych do posiadania dokumentu są dostępne tutaj: https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/get-driving-licence/index_pl.htm

Schemat wymiany prawa jazdy w krajach UE wygląda następująco:

  1. Składasz wniosek o wydanie prawa jazdy
  2. Urząd w obecnym kraju zamieszkania przesyła zapytanie do poprzedniego kraju zamieszkania w celu potwierdzenia Twoich uprawnień (również zawieszenia, ograniczenia lub cofnięcia).
  3. W wyniku pozytywnej decyzji możesz odebrać nowy dokument.

Wady i zalety wymiany prawa jazdy

Wymiana prawa jazdy w ramach krajów unijnych jest w dużej mierze dobrowolna. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na wymianę dokumentu wówczas będziemy podlegać przepisom, które obowiązują w kraju wymiany (okres ważności prawa jazdy, obowiązek przeprowadzania badań medycznych, itd.). Tym samym przed podjęciem decyzji o wyrobieniu prawa jazdy, warto jest się dobrze zorientować, jakie przepisy obowiązują w konkretnym kraju.

Prawo jazdy spoza UE

Niektóre kraje wspólnoty uznają prawo jazdy wydane poza Unią. Warto wiedzieć, że unijne prawo jazdy, które zostało wydane na podstawie dokumentów spoza UE może być ważne w jednym kraju, a w innym już nie. Informację odnoście krajów, w którym jest ważne takie prawo jazdy można uzyskać w lokalnej instytucji wydających uprawnienia.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka