Wszystko co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

Kategorie artykułu: News

 

Umowa zlecenie to jedna z popularnych form zatrudnia na rynku pracy. Jest to umowa cywilnoprawna o świadczenie usługi i na jej podstawie zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania ustalonej czynności na rzecz zleceniodawcy zgodnie z warunkami określonymi w zleceniu. Przed podpisaniem takiej umowy dowiedz się o jej specyfikacji.

Podpis, Tapeta 4K 1920X1080, Umowy

Czym jest umowa zlecenie?

Jest to elastyczna forma zatrudnienia, która ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Najchętniej wybierana jest wśród freelancerów, studentów czy uczniów. Pozwala na wykonywanie obowiązków poza siedzibą zleceniodawcy, np. roznoszenie ulotek.

Zleceniodawca wyznacza termin zakończenia zlecenia, jednak nie ustala on godzin pracy. Co równie charakterystyczne dla tego rodzaju umów – zleceniobiorca może powierzyć wykonanie zlecenia innej osobie.

Warto jednak pamiętać, że umowa zlecenie ma również wady. Najważniejszą jest ta, że zleceniobiorca nie jest pracownikiem, co oznacza, że nie podlega pod Kodeks Pracy. Nie może korzystać również z takich przywilejów jak: urlop, odprawy, ochrona kobiet w ciąży czy osób w wieku przedemerytalnym.

Jakie zapisy muszą znaleźć się w umowie zleceniu?

Podpisując umowę zlecenie, musisz wiedzieć, co powinno się w niej znaleźć:

  • dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy;
  • wysokość wynagrodzenia;
  • data zawarcia i czas trwania umowy;
  • określenie przedmiotu umowy – rodzaju świadczonej usługi;
  • zobowiązanie się zleceniobiorcy do starannego wykonywania obowiązków określonych w umowie;
  • podpisy obu stron.

Opcjonalnie można dołączyć informacje o: wypowiedzeniu umowy, wymaganych kwalifikacjach, miejscu świadczenia zlecenia, karach umownych za nieterminowe lub nierzetelne wykonanie umowy.

Jakie składki należy odprowadzić od umowy zlecenia?

Zleceniobiorca, który zatrudniony jest jedynie na zleceniu, podlega obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym (emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu) i zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

W sytuacji, gdy zleceniobiorca posiada kilka umów zlecenie, obowiązkowemu oskładkowaniu będą podlegały wszystkie umowy, jeśli suma wynagrodzenia nie przekroczy kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku (w 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi – styczeń-czerwiec – 27,70 zł/1h, lipiec-grudzień – 28,10 zł/1h). Po przekroczeniu tej kwoty z każdej kolejnej umowy będą pobierane jedynie składki zdrowotne.

Jeśli zleceniobiorca zatrudniony jest zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenie – z tytułu umowy o pracę opłacone są wszystkie składki i jeśli osiąga wynagrodzenie w kwocie przynajmniej minimalnej, z tytułu umowy zlecenie zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna. Jeśli z tytułu umowy o pracę wynagrodzenie będzie niższe niż minimalna krajowa, obie umowy będą w całości oskładkowane.

Ubezpieczeniom społecznym nie podlegają osoby wykonujące zlecenie, jeśli są one uczniami szkół średnich lub studentami do 26 roku życia.

WAŻNE! Od 01 stycznia 2025 roku wszystkie umowy zlecenie będą oskładkowane, bez znaczenia czy jest to umowa ze studentem, czy nieprzekroczone zostaje minimalne wynagrodzenie w danym roku.

Podczas pracy na podstawie umowy o pracę obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Podczas pracy na podstawie umowy zlecenia obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Podczas pracy na podstawie umowy o dzieło nie podlega się ubezpieczeniom. Przy działalności gospodarczej obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a chorobowe jest dobrowolne. Podczas korzystania z zasiłku macierzyńskiego obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie podlega się ubezpieczeniom wypadkowemu i chorobowemu. Członek rady nadzorczej obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, nie podlega ubezpieczeniom wypadkowemu i chorobowemu.

Żródło: https://www.zus.pl/pracujacy/system-ubezpieczen-spolecznych-w-polsce/podleganie-ubezpieczeniom-spolecznym

Umowa zlecenie a staż pracy

Świadczenie emerytalne w Polsce w co najmniej minimalnej wysokości przysługuje osobom, które osiągną powszechny wiek emerytalny oraz odpowiedni staż pracy. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat i 65 lat dla mężczyzn. Staż pracy to natomiast łączna długość okresów zatrudnienia, która wynosi 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn.

Umowa zlecenie nie podlega Kodeksowi Pracy, a tym samym nie wlicza się do stażu pracy. Jednak od umów zlecenie pobierana jest składka emerytalna, w związku z czym, składki będą wliczane do wysokości emerytury.

Umowa zlecenie a L4, urlop i wymiar czasu pracy

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, każdy zleceniobiorca może zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorca może ubiegać się o płatne zwolnienie, jeśli składki chorobowe zostaną opłacone.

Kilkukrotnie podkreślaliśmy, że umowa zlecenie nie jest regulowana przed Kodeks Pracy. Oznacza to, że zleceniobiorcy nie mają takich samych praw, jak pracownicy. Jedną z różnic jest prawo do urlopu. Niestety, osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenie nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego, chyba że na taki urlop wyrazi zgodę zleceniodawca i zostanie to zawarte w umowie.

W przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenia wymiar czasu pracy nie jest ograniczony. Dzienny czas wykonywania zlecenia zależy od ustaleń między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Jeśli w umowie ustalono maksymalny limit dzienny, a zleceniobiorca chce go przekroczyć, musi o tym poinformować zleceniodawcę. Dodatkowo zleceniobiorca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy, co jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia.

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowa zlecenie jest umową elastyczną i może zostać wypowiedziana zarówno przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę w dowolnym momencie (jeśli nie zostało to wcześniej ustalone między stronami). Kodeks cywilnym, pod który podlegają umowy cywilnoprawne, nie precyzuje minimalnego, ani maksymalnego czasy trwania umowy zlecenie.

Umowa zlecenie, jak każdy rodzaj umowy, ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem jest elastyczność, która pozwala na podjęciu kilku prac lub pogodzenie zatrudnienia z życiem prywatnym. Minusem natomiast jest brak przywilejów wynikających z Kodeksu Pracy – urlopy, wliczanie czasu pracy do stażu, ochrona kobiet w ciąży itd. Przed podpisaniem każdej umowy zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z jej treścią i złożenie podpisu, gdy wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione.

Przydatne linki:

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska