Zmiany w zatrudnieniu w Niemczech

Kategorie artykułu: News

 

Zazwyczaj początek roku przynosi istotne zmiany w prawie pracy. Sytuacja taka dotyczy również naszych zachodnich sąsiadów. Jakie zmiany przyniesie 2022 rok u naszych zachodnich sąsiadów?

Płaca minimalna

Już od początku stycznia minimalne wynagrodzenie na terenie Niemiec wzrasta z 9,60 euro do 9,82 euro. Kolejna podwyżka płacy ma mieć miejsce już na początku lipca, wówczas kwota ma wynosić 10,45 euro. Niemiecki rząd deklaruje, że wynagrodzenie minimalne będzie wkrótce na poziomie 12 euro.

Na podwyżki mogą liczyć również osoby uczące się zawodu. Minimalne wynagrodzenie za tego typu edukację to 585 euro (uprzednio 550). Dodatkowo wynagrodzenie to ma sukcesywnie wzrastać:

  • w drugim roku nauki o 18%;
  • w trzecim roku nauki o 35%;
  • w czwartym roku nauki o 40%.

Minijob

Od początku 2022 roku podczas zgłaszania osób zatrudnionych krótkoterminowo należy podawać również nazwę ubezpieczenia zdrowotnego, którym objęty jest zatrudniony. Pracodawca otrzyma również informację, czy pracownik jest zatrudniony w innym miejscu na Minijob lub wykonywał taką pracę w danym roku.

Kwota wolna od podatku

Od stycznia 2022 roku wzrasta kwota wolna od podatku dla osób samotnych o 204 euro (9948 euro) oraz dla małżeństw o 408 (19896 euro).

Głosowanie w radach zakładowych

2022 rok przyniósł również obniżenie wieku osób uprawnionych do głosowania podczas wyborów w radach zakładowych. Dotychczas swój głos mogli oddać pracownicy od 18 roku życia. Obecnie prawo to dotyczy również 16-latków (kandydat musi mieć min. 18 lat).

Premia koronawirusowa

Tylko do 31 marca pracownicy mogą otrzymać premię związaną z koronawirusem. Kwota ta może wynosić do 1500 euro i nie podlega opodatkowaniu. Premia musi być wypłacana jako dodatek do pensji i mieć na celu złagodzenie obciążeń związanych z pandemią COVID-19.

Zwolnienia lekarskie

Od października 2021 roku zwolnienia lekarskie przesyłane są przez gabinety lekarskie do kas chorych drogą elektroniczną. Od 1 lipca tego roku informacja taka ma być przekazywana w takiej formie również do pracodawcy.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka