Dzień Ojca na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Niespełna miesiąc po tym, jak składaliśmy życzenia swoim mamom, przychodzi czas na podziękowania dla taty. Dzień ojca w Polsce jest nieco mniej popularny niż święto mam, ale warto o nim pamiętać, złożyć życzenia swojemu tacie i wykorzystać okazję do podziękowania za wszystkie wspólne chwile. Sprawdźmy skąd pochodzi to święto i jak wyglądają tradycje w innych krajach?

Historia Dnia Ojca

Obchody Dnia Ojca mają swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na wielki sukces wprowadzenia Dnia Matki. Pierwsze święto miało miejsce 19 czerwca 1910 roku w niewielkim miasteczku Spokane (stan Waszyngton). Tego dnia córka amerykańskiego weterana wojny secesyjnej Sonory Smart Dodd wpadła na pomysł, by w odpowiedzi na Dzień Matki uczcić trudy ojcostwa. Sonora zaproponowała jako datę obchodów dzień urodzin jej ojca – 5 czerwca, jednak radni miasta ustalili, że będzie to każda trzecia niedziela czerwca. Ówczesne obchody miały charakter lokalny, natomiast skalę ogólnokrajową osiągnęły dopiero w 1972 roku za sprawą prezydenta Richarda Nixona.

Kiedy jest obchodzony Dzień Ojca?

Najczęściej, bo aż w 76 krajach Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca, jest tak m.in. w: Argentynie, Bułgarii, Chile, Chinach, Czechach, Filipinach, Holandii, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Peru, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i Węgrzech.

W Polsce święto to przypada zawsze tego samego dnia – 23 czerwca. W Portugalii, Hiszpanii oraz Włoszech jest to 19 marca w dzień świętego Józefa. Natomiast w większości krajów obchody są ruchome: na Litwie jest to pierwsza, natomiast w Australii druga niedziela czerwca.

W krajach skandynawskich Dzień Ojca przypada na drugą niedzielę listopada (z wyjątkiem Danii – 5 czerwca).

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce Dzień Ojca miał swoją pierwszą celebrację w 1965 roku, jednak mimo tak wielu dekad obchody nadal nie uzyskały tak wielkiej popularności, jak w przypadku Dnia Matki. Święto wszystkich ojców jest obchodzone 23 czerwca. Tego dnia wszystkie dzieci składają swoim tatusiom życzenia, dają drobne podarki oraz laurki.

Vatertag za Odrą

U naszych zachodnich sąsiadów święto to obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (39 dni po Niedzieli Wielkanocnej). W Niemczech święto to zostało z czasem połączone z Dniem Mężczyzn (Mannertag), nazywany jest także Dniem Gentelmenów (Herrentag). Tym samym obchody dotyczą również mężczyzn, którzy nie posiadają jeszcze potomstwa.

Dzień ten jest okazją do typowo męskich rozrywek i wypadów za miasto. Tradycją stały się entuzjastyczne grupy mężczyzn przemierzają ulice z wózkami, a nawet taczkami pełnymi alkoholu i zimnych napojów.

Father’s Day na Wyspach

W Wielkiej Brytanii dzień ten nie jest oficjalnym świętem, jednak stanowi okazję do uczczenia wszystkich, którzy pełnią ojcowską rolę, czyli również dziadków, opiekunów i mentorów. Tradycją jest spędzenie czasu w gronie najbliższych, często podczas wycieczki w plener, czy wizyty w restauracji. Angielskie dzieci wręczają ojcom typowo męskie prezenty, takie jak: krawaty, skarpety, gadżety, czy alkohol. Przeważają również produkty z dedykacjami dla „super taty”.

Tydzień poprzedzający święto ojców jest przepełniony audycjami edukującymi na temat odpowiedzialnego ojcostwa oraz praw i obowiązków rodzicielskich. Z okazji Dnia Ojca organizowane są również szkolne przedstawienia.

Vadertag w Holandii

Holenderscy ojcowie po raz pierwszy świętowali w październiku 1937 roku, jednak już w 1948 roku ustalono, że dniem celebracji będzie zawsze trzecia niedziela czerwca. Z tej okazji organizowane są liczne festyny, koncerty oraz gry miejskie. Holendrzy zaczynają dzień od śniadania do łóżka, a kończą go poprzez wspólne wyjście do restauracji z dziadkami.

Ciekawostki o Dniu Ojca

  • Dzień Ojca w Tajlandii obchodzi się 5 grudnia, przypadającego również na dzień urodzin zmarłego króla Bhumibola. Jest to święto narodowe i dzień wolny od pracy. Tajlandczycy ubierają się na żółto, gdyż jest to kolor poniedziałku, dnia, w którym urodził się król;
  • W Australii organizowane są wybory najlepszego ojca roku;
  • W Chinach obchody Dnia (8 sierpnia) mają związek z wymową. 8 brzmi jak ba, więc 8.08 to ba ba, co brzmi podobnie do tata;
  • Estończycy, Dzień Ojca obchodzą w narodowy Dzień Flagi.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl i Magdalena Cerecka