Historia Dnia Ojca

Kategorie artykułu: News

 

Niespełna miesiąc po tym, jak składaliśmy życzenia swoim mamom, przychodzi czas na podziękowania dla taty. Dzień Ojca w Polsce jest nieco mniej popularny niż święto mam, ale warto o nim pamiętać, złożyć życzenia swojemu tacie i wykorzystać okazję do podziękowania za wszystkie wspólne chwile. Sprawdzamy historię święta i to, jak jest ono obchodzone w innych krajach.

Darmowe ilustracje Szczęśliwego dnia ojca

Pierwsze świętowanie

To w Stanach Zjednoczonych zapoczątkowano obchody Dnia Ojca.

Pomysł, aby ojcowie mieli swoje święto, narodził się po tym, jak swój sukces odniósł Dzień Mamy. Stwierdzono wtedy, że każdy z członków rodzimy zasługuje na swój wyjątkowy dzień.

Po raz pierwszy świętować zaczęto w mieście Spokane w stanie Waszyngton. Sonora Smart Dodd, córka Williama Smarta, weterana wojny secesyjnej wraz z piątką swojego rodzeństwa, po śmierci matki, była wychowywana tylko przez ojca. Dowiedziawszy się o tym, że celebrowany jest dzień wszystkich mam i chcąc uczcić trud, który ojciec włożył w wychowanie jej i rodzeństwa wpadła na pomysł, aby ustanowić święto wszystkich ojców. Sonora zaproponowała, aby dzień ten obchodzony był w urodziny jej ojca, czyli 5 czerwca.

Pomysł spotkał się z akceptacją lokalnych władz, ale datę ustanowiono na trzecią niedzielę czerwca. Pierwsze obchody Dnia Ojca odbyły się 19 czerwca 1910 roku. Początkowo, dzień ten był świętem lokalnym. Dopiero kilkadziesiąt lat po tym wydarzeniu, w 1972 roku, ówczesny prezydent Richard Nixon oficjalnie uznał, że dzień ten stanie się świętem państwowym.

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce Dzień Ojca od 1965 roku obchodzony jest zawsze 23 czerwca. Polacy tego dnia lubią obdarowywać swoich bliskich prezentami oraz pokazywać im, że ich kochają i o nich pamiętają.

Podobnie jak w Dzień Matki, dzieci składają swoim tatom życzenia i wręczają drobne upominki. W szkołach i przedszkolach organizowane są różnego rodzaju przedstawienia i akademie a ci najmłodsi wykonują piękne laurki, śpiewają piosenki i uczą się wierszyków, co wywołuje falę męskich wzruszeń.

Coraz częściej zdarza się tak, że Dzień Ojca wychodzi poza mury szkół i przedszkoli. Dzieci, chcąc pokazać swoim tatom, że są dla nich równie ważni, jak matki organizują różne przyjęcia, czy wspólne spędzanie czasu np. wyjście do kina, restauracji czy na kręgle.

Dzień Taty na świecie

Aż w 76 krajach świata, Dzień Ojca, obchodzony jest tak jak w Stanach Zjednoczonych w trzecią niedzielę czerwca. Jest tak między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Czechach, w Chinach, Turcji, Argentynie, na Słowacji i Węgrzech.

  • Vatertag za Odrą

U naszych zachodnich sąsiadów święto to obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (39 dni po Niedzieli Wielkanocnej). W Niemczech święto to zostało z czasem połączone z Dniem Mężczyzn (Mannertag), nazywany jest także Dniem Gentelmenów (Herrentag). Tym samym obchody dotyczą również mężczyzn, którzy nie posiadają jeszcze potomstwa. Dzień ten jest okazją do typowo męskich rozrywek i wypadów za miasto. Tradycją stały się entuzjastyczne grupy mężczyzn przemierzające ulice z wózkami, a nawet taczkami pełnymi alkoholu i zimnych napojów.

  • Father’s Day na Wyspach

W Wielkiej Brytanii dzień ten nie jest oficjalnym świętem, jednak stanowi okazję do uczczenia wszystkich, którzy pełnią ojcowską rolę, czyli również dziadków, opiekunów i mentorów. Tradycją jest spędzenie czasu w gronie najbliższych, często podczas wycieczki w plener, czy wizyty w restauracji. Angielskie dzieci wręczają ojcom typowo męskie prezenty, takie jak: krawaty, skarpety, gadżety, czy alkohol. Przeważają również produkty z dedykacjami dla „super taty”.

Tydzień poprzedzający święto ojców jest przepełniony audycjami edukującymi na temat odpowiedzialnego ojcostwa oraz praw i obowiązków rodzicielskich. Z okazji Dnia Ojca organizowane są również szkolne przedstawienia.

  • Vadertag w Holandii

Holenderscy ojcowie po raz pierwszy świętowali w październiku 1937 roku, jednak już w 1948 roku ustalono, że dniem celebracji będzie zawsze trzecia niedziela czerwca. Z tej okazji organizowane są liczne festyny, koncerty oraz gry miejskie. Holendrzy zaczynają dzień od śniadania do łóżka, a kończą go poprzez wspólne wyjście do restauracji z dziadkami.

Ciekawostki o Dniu Ojca

  • Dzień Ojca w Tajlandii obchodzi się 5 grudnia, przypadającego również na dzień urodzin zmarłego króla Bhumibola. Jest to święto narodowe i dzień wolny od pracy. Tajlandczycy ubierają się na żółto, gdyż jest to kolor poniedziałku, dnia, w którym urodził się król;
  • W Australii organizowane są wybory najlepszego ojca roku;
  • W Chinach obchody Dnia Ojca odbywające się 8 sierpnia mają związek z wymową. 8 brzmi jak ba, więc 8.08 to ba ba, co brzmi podobnie do tata;
  • Estończycy, Dzień Ojca obchodzą w narodowy Dzień Flagi;
  • Holendrzy świętują ten dzień śniadaniem do łóżka, a wieczorem zabierają swoje dzieci na kolację z dziadkami.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl i Magdalena Cerecka