Prima aprilis w Europie

Kategorie artykułu: News

 

Prima aprilis, czyli 1 kwietnia to dzień kawałów i żartów. Dziś nikt nie powinien się obrażać o jakąkolwiek psotę!

Historia Prima Aprilis

Nazwa tego święta wywodzi się z łaciny i oznacza dosłownie 1 kwietnia. Niestety nie jest znane dokładne pochodzenie jego obchodów, jednak pojawiają się różnorodne historie nawiązujące do jego źródła:

  1. nawiązanie do rzymskich Cerealiów – uroczystości na cześć bogini urodzaju – Cerery;
  2. święto bożka śmiechu i wesołości, które przypadało na 1 kwietnia, kiedy to Rzymianie obchodzili Nowy Rok;
  3. perskie święto radości – Sizdah Bedar;
  4. grecki mit o Demeter i Persefonie, według którego Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Zgodnie z podaniem jej zrozpaczona matka miała poszukiwać jej poprzez echo głosu córki, które ją zwodziło;
  5. według chrześcijańskich podań 1 kwietnia to dzień narodzin Judasza Iskarioty, przez co dzień ten należy wiązać z fałszem i obłudą.

Pierwsze polskie wzmianki o tym święci możemy odnaleźć w XVI wieku. Obecnie jest to okazja do przeróżnych żartów, dlatego też w dzień ten należy podchodzić sceptycznie do wszelkich informacji, również tych medialnych.

Prima Aprilis jest obchodzony w całej Europe, choć pod różnymi nazwami i w rozmaitych terminach.

Hiszpańskie niewiniątka

Hiszpanie żartami urozmaicają sobie 28 grudnia, czyli Dzień Świętych Niewiniątek (el Día de los Santos Inocentes). Obecnie dzień ten nie kojarzy się z obchodami kościelnymi, jest natomiast okazją do żartów i figlów. W krajach hiszpańskojęzycznych 1 kwietnia to el día de las bromas de abril jednak data ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obchodami.

Angielski głupiec

Anglicy celebrują dzień kawałów 1 kwietnia, jednak zwany jest u nich Dniem Głupca (April Fools’ Day lub All Fools’ Day). Dowcipy są tutaj mile widziane, jednak dobre wychowanie każde robić je przed południem. Ofiara żartu dowiaduje się o tym, że została nabita w butelkę, gdy żartowniś wykrzykuje: „April fool!”.

Kwietniowa ryba

We Francji Prima Aprilis to Poisson d’avril, czyli kwietniowa ryba (tak jest określany każdy psikus tego dnia). W dzień ten dzieci starają się przykleić komuś do pleców karteczkę z wizerunkiem ryby, natomiast dorośli stroją sobie żarty z innych.

Podobnie jest we Włoszech, gdzie również dorośli prześcigają się w przyczepianiu papierowych ryb oraz innych żartach.

Dzień śmiechu

1 kwietnia w Rosji to Dzień Śmiechu. Według podań pierwsze świętowanie u naszych wschodnich sąsiadów miało miejsce w 1703 roku. Wówczas mieszkańcy Moskwy zostali zaproszeni na „niesłychane przedstawienie”. Gdy tłum przybył we wskazane miejsce, a kurtyna się uniosła, pojawił się napis: „Pierwszy kwietnia – nie wierz nikomu”.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka