Ciekawostki o Danii – sprawdź, czego jeszcze nie wiesz?

Kategorie artykułu: News

 

Dania to najmniejszy kraj nordycki na mapie Europy. Nie można zapomnieć, że Grenlandia, która jest największą wyspą na Ziemi, także należy do terytorium tego kraju. Duńczycy uwielbiają wycieczki rowerowe, w końcu zajmują drugie miejsce po Holandii pod względem liczby rowerów i ścieżek rowerowych. Jest to kraj o ciekawej historii, zachwycający malowniczymi krajobrazami i wspaniałą przyrodą. W 2016 roku Dania została okrzyknięta najszczęśliwszym krajem na świecie, być może dlatego jest także coraz częściej wybierana jako kierunek emigracji.

Darmowe zdjęcia Legoland

W artykule Dania dla każdego – co warto zwiedzić opisujemy ciekawe miejsca warte odwiedzenia. Czego jeszcze możesz dowiedzieć się o kraju, gdzie zimy są mroźne i szare, a przez większość czasu pada deszcz? Poniżej przedstawiamy zbiór ciekawostek i informacji, o których mogłeś jeszcze nie słyszeć.

Trochę geografii i historii

Powierzchnia Danii wynosi około 43 094 km2, czyli jest ponad 7 razy mniejsza od Polski. Grenlandia i Wyspy Owcze należą do terytorium kraju i tworzą razem Królestwo Danii. Na wyspach panują odrębne rządy, a obywatele posługują się językami: grenlandzkim, farerskim i duńskim.

Królestwo Danii, jak sama nazwa wskazuje, to monarchia. Jest to także najstarsze europejskie państwo funkcjonujące w ten sposób. Obecną królową jest Małgorzata II, ale jej urząd pełni funkcję głównie reprezentacyjną. Władzę ustawodawczą w kraju sprawuje parlament. Państwowa flaga przedstawia biały krzyż na czerwonym tle. Pochodzi ona z XIII wieku, co sprawia, że jest jedną z najstarszych flag używanych w niezmienionej formie.

W Danii nie ma rzek. Kraj obfituje zaś w potoki, a najdłuższy z nich to Gudenåen mierzący 160 km. Największą zaś spośród 433 duńskich wysp jest Zelandia, na której leży stolica kraju, Kopenhaga, a w niej ulica Strøget, która jest najstarszym europejskim deptakiem.

W Danii znajdują się jedne z najpiękniejszych europejskich plaż. Co ciekawe, prawie z każdego miejsca w kraju do morza jest nie więcej niż 50 km.

Tradycje i zwyczaje

Królewski rejs – para królewska, co roku organizuje sommertogt. Jest to letni rejs statkiem Dannebrog. Jednostka reprezentacyjna każdego roku zatrzymuje się w różnych duńskich portach, by para królewska mogła przywitać się i porozmawiać z lokalną społecznością.

Cynamon i pieprz używane są tu nie tylko jako przyprawy – jeżeli obywatel Danii kończy 25 lat, a do tego jest singlem, zostaje obsypany cynamonem. Jeżeli zaś do 30 urodzin jego status się nie zmieni, cynamon zostaje zamieniony na pieprz.

Basenowe party – Duńczycy uwielbiają chodzić na basen i uczestniczyć w imprezach tematycznych. Pływalnie często organizują wieczorki dla dorosłych, bez dzieci. W tym czasie światła są przygaszone, w tle leci romantyczna muzyka i palą się świece. Młodsi wielbiciele basenowych szaleństw mogą liczyć na „Aqua night”. Jest to impreza z głośną muzyką, kolorowymi światłami i poczęstunkiem dla dzieci w wieku od 12 do 16 lat. Wydarzenie kończy się około godziny 23:00, a nad całością czuwają rodzicie i opiekunowie.

Uwielbienie flagi – flaga państwa jest wszędzie. Duńczycy wywieszają ją przed swoimi domami i traktują z ogromnym szacunkiem. Jest ona dla nich na tyle ważna, że jest obecna nawet w czasie urodzin. Ponieważ flaga symbolizuje także czas świętowania, więc ozdoby takie jak proporczyki, girlandy, słomki czy miniflagi dostępne są praktycznie we wszystkich sklepach.

Nie potrzebujesz? Sprzedaj! – Duńczycy kochają garażowe wyprzedaże i organizują je, kiedy tylko mogą. Można na nich kupić dosłownie wszystko, a największym powodzeniem cieszą się artykuły gospodarstwa domowego. W Danii mieszkania na wynajem nie są umeblowane, więc dużo osób korzysta właśnie z garażowych wyprzedaży.

Czy wiesz, że:

  • Dania uważana jest za najszczęśliwszy kraj na świecie.
  • Kraj znajduje się także w czołówce najmniej skorumpowanych.
  • Pola uprawne zajmują 63% powierzchni kraju.
  • Hans Christian Andersen urodził się w Danii.
  • Lego w 1932 roku wynalazł Duńczyk Ole Kirk Christiansen.
  • Ponad 30% zapotrzebowania na energię pokrywane jest przez energię wiatrową.
  • Z okazji narodzin dziecka Duńczycy wystawiają przed dom figurę drewnianego bociana. Kolor chusty, jaką trzyma w dziobie, oznacza płeć potomka, a sąsiedzi i znajomi zostawiają w niej drobne upominki.
  • Narodowym sportem jest tutaj piłka ręczna.
  • W Danii jest więcej świń niż samych Duńczyków. Są one także najważniejszym towarem eksportowym.
  • Najbardziej popularnym duńskim przysmakiem są otwarte kanapki. Oczywiście nie może zabraknąć w nich porządnej porcji mięsa, ale wybór składników jest bardzo różny.
  • Dania fizycznie graniczy tylko z Niemcami.
  • „Tak” w języku duńskim oznacza, dziękuję.
  • Aby zwiększyć znajomość geograficzną kraju, duński rząd w 2014 roku stworzył w grze Minecraft dokładną kopię Danii.
  • Założony w 1583 roku park rozrywki Dyrehavsbakken (Bakken) to najstarszy czynny park rozrywki na świecie. Drugie miejsce zajmuje park Tivoli otwarty w 1843 roku.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl