Czego możesz nie wiedzieć o Czechach
Czechy to kraj znajdujący się w Europie Środkowej i graniczący z Polską od północy. Stolicą państwa jest Praga, przez wielu uważana za najpiękniejsze europejskie miasto. Nasi sąsiedzi słyną z pięknych krajobrazów, gdyż okalają je Sudety, Las Czeski i Morawa. Dla miłośników historii Czechy to skarbnica wielu informacji. Miłośnikom leśnych spacerów, Park Narodowy Szumawa dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń a dla turystów, jest to miejsce, które urzeka od pierwszego wejrzenia.
W związku z tym, że Czechy są jednym z naszych najbliższych sąsiadów, często stanowią cel krótkich wypadów. Dużo naszych rodaków decyduje się także na podjęcie tam zatrudnienia. Ze względu na bliskość jest to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających blisko granicy. Pracownikom z dalszych rejonów Polski oferowane są częste lub weekendowe powroty do domu. Wybierając się do Czech, warto zaznajomić się z ich kulturą oraz poznać zbiór ciekawostek o kraju i zwyczajach.
Kaplica czaszek
Kaplica znajduje się w Kutnej Horze i niemal wszystkie jej elementy wykonane zostały z ludzkich kości. W świątyni za żelaznymi kratami zobaczyć można piramidy, które zostały ułożone z ludzkich szczątków. Głównym i najbardziej przykuwającym wzrok elementem jest specjalnie wyeksponowany żyrandol wykonany ze wszystkich dostępnych elementów ludzkiego szkieletu.
W średniowieczu ziemia, na której została zbudowana kaplica, uznawana była za świętą. Możni i szlachetnie urodzeni Czesi, Belgowie, Bawarczycy i Polacy starali się zrobić wszystko, aby ich ciała po śmierci znalazły się w tym miejscu. Cmentarz zaczął bardzo szybko się rozrastać także za sprawą wojen i panujących wtedy epidemii. Aby zyskać więcej miejsca na pochówek, postanowiono zrekonstruować cmentarz. Początkowo szczątki przenoszono do kościoła i kaplicy. Dopiero kilkadziesiąt lat później zajął się nimi anonimowy mnich, który ułożył piramidy z ludzkich kości.
Aktualny wygląd kaplicy zawdzięczamy rzeźbiarzowi Franciszkowi Rintowi, który na zlecenie właścicieli majątku, rodziny Schwartzenbergów, w 1870 r. zaprojektował jej oryginalny wystrój. Szacuje się, że do budowy wykorzystano około 40 tysięcy kości.
Biało-czerwona flaga
Nazwa Czeska Republika Socjalistyczna używana była od 1 stycznia 1969 r. do 5 marca 1990 r. dla aktualnej Republiki Czeskiej. Nazewnictwo wiązało się z członkostwem w federacji czechosłowackiej. Flaga Czeskiej Republiki Socjalistycznej była biało-czerwona, taka jak flaga Polski. Taką samą do 1920 r. miała także Czechosłowacja.
30 marca 1920 r., czeski parlament postanowił przyjąć projekt flagi, zaproponowany przez Jaroslava Kursa. W ten sposób powstała nowa, biało-czerwona flaga z niebieskim klinem, nawiązująca do tradycji czeskich i słowackich. Po rozpadzie Czechosłowacji, w 1993 r., Czesi postanowili odziedziczyć nową flagę.
Najstarszy zegar astronomiczny
Orloj to średniowieczny zegar astronomiczny. Znajduje się na jednej ze ścian Ratusza w Pradze. Zegar skonstruowano w 1410 roku. Jego wykonawcą był zegarmistrz Mikołaj z Kadania i profesor matematyki Jan Sindel z Uniwersytetu Karola w Pradze.
Zegar podzielony jest na trzy części: astronomiczną – pokazującą położenie ciał niebieskich, kalendarzową – reprezentującą miesiące, animacyjną – z figurami apostołów, Śmierci, Marności, Chciwości i Turka. Zegar stanowi obecnie atrakcję turystyczną i jest jednym z bardziej znanych na świecie. W średniowieczu uznawany był za jeden z cudów świata.
Miłość do piwa
Wbrew pozorom to nie Niemcy a właśnie Czesi spożywają najwięcej piwa na świecie. Nasi sąsiedzi spożywają średnio 188,6 litrów piwa rocznie, co oznacza, że statystycznie każdy mieszkaniec Czech wypija półlitrową butelkę każdego dnia.
Czesi do picia piwa podchodzą poważnie, jest to dla nich kwestia historyczna. W XIII wieku za kradzież chmielu karą była śmierć i uważano, że to jedyne i adekwatne rozwiązanie. Dziś uprawianie chmielu uważane jest za sztukę, co można zobaczyć w północnej i zachodniej części Czech. Przez lata sztuka browarnictwa rozwijała się do tego stopnia, że każde większe miasteczko mogło poszczycić się własną rozlewnią. Dzięki temu nasi sąsiedzi stworzyli niezwykłe piwa, które stały się pierwowzorami znanych nam marek takich jak Budweiser czy Pilzner. Największym wkładem Czechów w świecie piwowarstwa było pierwsze użycie drożdży dolnej fermentacji przez Josefa Grolla w Pilźnie. Zapoczątkowało to nowy rodzaj piwa – lager.
Ciekawostki:
- Franz Kafka z pochodzenia był Czechem,
- w Pradze znajduje się SPA, gdzie można zażyć kąpieli w piwie,
- Czesi mają odwrotną skalę ocen – 5 to najniższa ocena, a 1 najwyższa,
- W Pradze w metrze trafić można na “randkowy wagon”, w którym łatwo można nawiązać kontakt z drugą osobą,
- Wzgórza i góry stanowią aż 95% powierzchni kraju,
- Uważa się, że Czesi to jeden z najbardziej radosnych narodów na świecie,
- czeska jahoda to polska truskawka, kreslo to fotel, kveten to maj a sklep to piwnica.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl