Czerwony goździk i rajstopy, czyli Dzień Kobiet w Polsce i na świecie
Dzień Kobiet obchodzimy co roku 8 marca, zarówno w Polsce, jak i w wielu zakątkach świata. Z tej okazji mężczyźni i dzieci składają życzenia i obdarowują kobiety kwiatami i drobnymi upominkami, dziękując im za miłość i opiekę. Dzień Kobiet symbolizuje jednak trudną drogę Pań ku niezależności.
Historia Dnia Kobiet
Historia powstania Dnia Kobiet ma związek z ruchami sufrażystek. Chociaż niektórzy historycy uważają, że cześć kobietom oddawano już w starożytności. Starożytni Rzymianie obchodzili tzw. Matronalia, podczas których świętowali dzień zamężnych kobiet i matek. W tym czasie kobiety w pięknych strojach szły w procesji do świątyni rzymskiej bogini Junony, małżonki Jowisza, aby złożyć jej kwiaty. Modliły się o zdrowe potomstwo, a także o szczęście w małżeństwie.
Jednak właściwa geneza dzisiejszego święta kobiet wiąże się z ruchami robotniczymi w USA i Europie na przestrzeni lat 1908–1917. W tym czasie w Stanach, a także w Rosji i innych europejskich krajach doszło do licznych manifestacji, podczas których domagano się praw zarówno politycznych, jak i ekonomicznych dla kobiet. Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony 8 marca 1910 roku. Od tamtego czasu Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2023 roku obchodzimy więc 112 Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Dzień kobiet w Polsce
W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest od 24 marca 1924 roku, jednak w tym czasie nie świętowano hucznie. Zmieniło się to w czasach PRL, kiedy to w zakładach pracy wręczano kobietom kwiaty, najczęściej goździki i rzeczy codziennego użytku, np. mydła, ręczniki czy rajstopy, które uchodziły wtedy za towar luksusowy. Od 1993 roku Dzień Kobiet nie jest dniem wolnym od pracy, jednak nadal kobiety mogą liczyć tego dnia na życzenia i drobne upominki.
Dzień kobiet na świecie
Podobnie, jak w Polsce, jest też, np. w Chorwacji, Wietnamie, czy Australii – Dzień Kobiet nie jest dniem wolnym od pracy, jednak jest powszechnie uznawany i świętowany.
W niektórych częściach świata Dzień Kobiet świętuje się w mniej typowy sposób, np. w prowincji Guangdong w Chinach mężczyźni organizują wycieczki górskie, podczas których maszerują w makijażu i butach na obcasie.
W wielu krajach takich jak Arabia czy Chile, Dzień Kobiet wykorzystywany jest do organizacji manifestacji w zakresie praw kobiet. Panie walczą o zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej, równe płace, a także o prawo do decydowania o swoim ciele.
Bułgarzy oraz Rumunii łączą Dzień Kobiet z Dniem Matki i tego dnia dzieci wręczają upominki mamom i babciom.
Pamiętajmy, że nadal istnieją kraje, w których prawa kobiet są marginalizowane, Dzień Kobiet jest więc okazją do kontynuowania walki o równość dla kobiet na całym świecie.
Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska