Dzień Nauczyciela w różnych zakątkach świata

Kategorie artykułu: News

 

14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Jest to czas, w którym uczniowie i rodzice spotykają się, aby okazać wdzięczność i uznanie dla nauczycieli, którzy odgrywają istotną rolę w kształtowaniu przyszłych liderów.

Gratulacje Z Okazji Dnia Nauczyciela

Dzień Nauczyciela celebrowany jest w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w 1773 r. Było to pierwsze w Europie ministerstwo oświaty. Instytucja działała od 1773 do 1794 roku i zajmowała się reformowaniem Polskiego szkolnictwa. Stworzyła strukturę organizacyjną i wprowadziła do programu nauczania nauki przyrodnicze, naukę języka ojczystego, geografii i historii oraz wychowanie obywatelskie.

Sprawdzamy, w jaki sposób Dzień Nauczyciela obchodzony jest w różnych krajach i jakie są wyjątkowe tradycje kulturowe związane z każdym z nich.

Polski Dzień Edukacji Narodowej

Obchody Dnia Edukacji Narodowej (bo to formalna nazwa Dnia Nauczyciela w Polsce) zapoczątkowano w 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej, ustalono, że 20 listopada będzie zarówno Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela, jak i świętem nauczycieli. W 1972 roku postanowiono, że Dzień Nauczyciela będzie obchodzony osobno, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku, zamiast Dnia Nauczyciela zaczęto obchodzić Dzień Edukacji Narodowej.

W większości polskich szkół i placówek oświatowych z okazji Dnia Edukacji Narodowej organizowane są uroczyste akademie i przedstawienia. W tym dniu Minister Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze wręcza nauczycielom złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasług, medale Komisji Edukacji Narodowej czy nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Od 2002 roku, dowiadujemy się także, kto otrzymał nagrodę w wyniku konkursu Nauczyciela Roku.

Indie i festiwal Guru Purnima

Dzień Nauczyciela obchodzony jest jako Guru Purnima, który zazwyczaj przypada w lipcu. Guru Purnima to hinduski festiwal poświęcony uhonorowaniu nauczycieli duchowych i akademickich. W tym dniu uczniowie wyrażają swoją wdzięczność, oferując swoim belfrom kwiaty, słodycze i drobne prezenty. Jest to dzień czci i refleksji nad znaczeniem nauczycieli w życiu człowieka. Wiele instytucji edukacyjnych organizuje z tej okazji specjalne wydarzenia, występy i ceremonie wręczenia nagród.

Stany Zjednoczone świętują cały tydzień

W Stanach Zjednoczonych Narodowy Tydzień Doceniania Nauczycieli obchodzony jest w pierwszym pełnym tygodniu maja, a Narodowy Dzień Nauczyciela zwykle świętowany jest we wtorek tego tygodnia. Jest to czas, w którym rodzice wraz z uczniami spotykają się, aby wyrazić swoje uznanie dla nauczycieli. Szkoły organizują różne wydarzenia, mające okazać dowody uznania a uczniowie piszą listy lub kartki z podziękowaniami dla kadry nauczycielskiej za ich ciężką pracę i poświęcenie.

Hiszpańskie Día del Maestro

Hiszpania Día del Maestro obchodzi 27 listopada. Tego dnia obchodzona jest również rocznica urodzin José de Calasanz, znanego pedagoga i patrona uczonych i nauczycieli. W Día del Maestro szkoły i instytucje edukacyjne często organizują różnego rodzaju apele i wykłady oraz wręczają nagrody, mające uhonorować nauczycieli i ich wkład w edukację, a także przyszłość uczniów i studentów.

Litewscy uczniowie prowadzą lekcje

Na Litwie, nauczyciele swoje święto obchodzą 5 października i jest to dzień wolny od pracy. Z tego względu, wszystkie ceremonie odbywają się dnia poprzedniego. Ciekawostką jest to, że uczniowie starszych klas mogą wyręczyć pedagogów i poprowadzić zajęcia z młodszymi kolegami. W niektórych szkołach, ze względu na mniejszość polską świętuje się również 14 października.

Thank a Teacher Day w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii podobnie jak na Litwie Dzień Nauczyciela celebrowany jest 5 października. Jak w większości krajów stanowi on okazję dla uczniów, rodziców i społeczności do wyrażenia uznania dla belfrów. Placówki edukacyjne organizują specjalne zgromadzenia i prezentacje oraz okazują drobne gesty wdzięczności, aby uhonorować swoją kadrę nauczycielską.

Dodatkowo Thank a Teacher Day, organizowany przez Teaching Awards Trust. Jest to organizacja charytatywna, która wspiera i honoruje nauczycieli. Organizacja co roku wręcza nagrody Pearson National Teaching Awards za nauczanie transformacyjne w całej Wielkiej Brytanii, a uroczysta gala transmitowana jest w telewizji. Fundacja za pomocą platformy internetowej umożliwia także wysyłanie bezpłatnych, spersonalizowanych e-kartek z podziękowaniami do wszystkich nauczycieli i personelu pomocniczego pracującego w szkołach i na uczelniach w kraju.

Wai Kru Day w Tajlandii

Wai Kru Day to wyjątkowe obchody Dnia Nauczyciela w Tajlandii, które zazwyczaj odbywają się w czerwcu. Tajscy uczniowie klękają i wykonują tradycyjny gest „wai”, który polega na złożeniu rąk w pozycji modlitewnej na znak szacunku. Robią to, aby uhonorować swoich nauczycieli i wyrazić swoją wdzięczność. Ceremonia często obejmuje ofiarowanie kwiatów i kadzideł.

 

Artykuł przygotowała Sandra Tyl