Fakty i mity o niemieckich emeryturach

Kategorie artykułu: News

 

Ze względu na starzejące się społeczeństwo i skomplikowany system emerytalny, rząd niemiecki stale przeprowadza jego reformy. Mają one na celu zapewnienie większej przystępności i lepszej efektywności. Reformy obejmują między innymi podnoszenie wieku emerytalnego oraz obniżanie wysokości górnej granicy emerytury państwowej.

Darmowe zdjęcia Domek

W 2021 roku rząd podjął decyzję o wprowadzeniu podstawowej emerytury, finansowanej przez budżet federalny. Wiele osób, pracujących ciężko przez wiele lat, otrzymywało emeryturę, która nie spełniała ich podstawowych potrzeb. Ten krok miał więc podnieść standard życia wśród najstarszych pokoleń w Niemczech i zminimalizować poziom ubóstwa. Każdy, kto przez co najmniej 33 lata odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne, może otrzymać dodatek do wypłacanej emerytury. Kwota maksymalna to 480 euro.

Pomimo tego, że niemieckie władze starają się wyjaśniać wszystkie wątpliwości dotyczące emerytur, na przykład poprzez broszury informacyjne, w społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele mylnych przekonań na ten temat. Przedstawiamy kilka z nich.

Emeryturę otrzymasz automatycznie

Niestety, ale jest to mit. Wypłata świadczenia nie nastąpi automatycznie. O wypłatę należy złożyć pisemny wniosek. Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne zleca dokonać zgłoszenia na trzy miesiące przed planowanym przejściem na emeryturę.

Aby otrzymać świadczenie trzeba przepracować 15 lat

To również nie jest prawda. Aby otrzymać niemiecką emeryturę, wystarczy zaledwie 5 lat ubezpieczenia. Jest to czas nazywany okresem wyczekiwania, do którego wlicza się także czas spędzony w domu z dziećmi (w zawiązku z ich wychowaniem) oraz służba wojskowa i cywilna.

Wiek emerytalny osiąga się po ukończeniu 67 lat

Jest to kontrowersyjny temat w świecie niemieckiej polityki, jak również ten dotyczący podniesienia granicy wieku dla osób uprawnionych do emerytury. Nie do końca prawdą jest, że świadczenie można otrzymać dopiero po 67 roku życia.

Reforma emerytalna nie jest kierowana do wszystkich roczników. Osoby urodzone przed 1953 rokiem mogą skorzystać ze świadczenia już w wieku 63 lat, pod warunkiem, że były ubezpieczone przez 45 lat.

Do 2023 roku wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo, o jeden miesiąc. Dla osób urodzonych w 1958 roku oznacza to, że będą mogły skorzystać ze świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości, w wieku 66 lat. Osoby urodzone w 1964 roku i później są w nieco gorszej sytuacji, bo ich wiek emerytalny będzie wynosił 67 lat.

Emeryt nie może dorobić

Jest to mit, gdyż po osiągnięciu granicy wieku emerytalnego każdy może posiadać dodatkowy dochód, bez wyznaczonej granicy. Są one zaś wytyczone dla osób ubiegających się o świadczenie przed ukończeniem wieku uprawniającego do emerytury lub tych, które mają ją wypłacaną ze względu na zmniejszoną zdolność do pracy. W tych przypadkach dodatkowe zajęcie nie może przynieść dochodu większego niż 6300 euro rocznie. Jeżeli limit zostanie przekroczony, zależnie od kwoty, świadczenie może zostać obniżone częściowo lub w całości.

Od emerytury nie trzeba płacić podatku

To powszechny pogląd, ale niestety mylny. W większości przypadków, emerytury i renty objęte są częściowo, podatkiem od wynagrodzeń lub podatkiem dochodowym.

Osoby, które przeszły na emeryturę przed 2005 rokiem, musiały zapłacić podatek od 50% otrzymywanego świadczenia. W 2010 roku opodatkowane było już 60% emerytury, w 2015 roku było to 70% a w 2020 roku już 80%. Osoby decydujące się na przejście na emeryturę w 2022 roku, będą zobowiązane płacić podatek od 82% emerytury. Co roku odsetek wzrasta o 1%, co oznacza, że w 2040 roku, podatek będzie pobierany od całości przyznanego świadczenia.

Niemiecka emerytura a powrót do Polski

System emerytalny można podzielić na trzy części: emerytury państwowe, emerytury subsydiowane i emerytury prywatne. Wyjątkową cechą emerytury państwowej jest to, że w przeciwieństwie do dwóch pozostałych jest ona obowiązkowa.

W przypadku podjęcia decyzji o powrocie do ojczyzny możesz starać się o zwrot składek emerytalnych. Jest to możliwość dostępna dla bardzo ograniczonego grona i przede wszystkim osób pochodzących spoza UE. Dotyczy to obywateli, którzy opłacali składki przez okres krótszy niż pięć lat, a ich okres kwalifikacyjny nie dobiegł końca, w związku z czym nie nabyły prawa do emerytury.

Jeżeli Twoje składki były odprowadzane przez ponad 5 lat, po osiągnięciu wieku emerytalnego, przysługuje Ci wypłata świadczenia. Jest ono wypłacane bez względu na miejsce zamieszkania.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl