Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie za granicą?

Kategorie artykułu: News

 

Wynajem pokoju, mieszkania czy domu jest największym wydatkiem dla osób, które przeprowadzają się za granicę. Jest to jednak najwygodniejszy sposób na posiadanie swoich czterech kątów, bez konieczności zamieszkania w jednym miejscu na stałe. Osoby szukające pracy za granicą mogą skorzystać z ofert, w których firmy gwarantują zakwaterowanie lub poszukać lokalu na własną rękę. W artykule podpowiemy, jak to zrobić najbezpieczniej.

Szukając mieszkania do wynajęcia za granicą, można skorzystać z pomocy agencji nieruchomości lub przeszukiwać ogłoszenia dostępne w prasie czy internecie. Jeśli sami przeszukamy aktualne oferty, nie zapłacimy za pomoc fachowców z biura nieruchomości, jednak może nam to zająć więcej czasu i nerwów. Natomiast jeśli skorzystamy z agencji pośrednictwa, otrzymamy oferty sprawdzone i dopasowane do naszych wymagań i zasobności konta. Pośrednik również szczegółowo zaprezentuje nam mieszkanie, przeprowadzi negocjacje ceny i zadba o umowę.

Dom, Klucz, Własność, Bezpieczeństwo

Usługi biura nieruchomości

Poszukując dobrej agencji nieruchomości, musimy zwrócimy uwagę na kilka spraw:

  • biuro powinno posiadać wszystkie niezbędne pozwolenia do prowadzenia tego typu usług;
  • firma powinna być zarejestrowana i działać legalnie;
  • powinna zostać podpisana umowa z pośrednikiem, która będzie zawierać – dokładne informacje o zakresie usług, wysokości wynagrodzenia i podpisy obu stron. Nie dajmy się nabrać na umowy telefoniczne, uzgodnienie warunków za pośrednictwem maila lub innych komunikatorów. Bez umowy nie przesyłajmy również żadnych pieniędzy!;
  • możemy również spróbować odszukać informacje na temat danej firmy pośredniczącej w internecie.

Szukanie mieszkania na własną rękę

Jeśli podejmiemy decyzję o samodzielnym przeszukiwaniu ofert, warto zwrócić uwagę na:

  • stronę z ofertami – im większa strona i dłużej działająca na rynku, tym lepiej, takie portale szybko reagują na informację o oszustach;
  • unikaj ofert, w których ktoś nie chce przesłać Ci zdjęć nieruchomości. Może to oznaczać, że opis w ofercie jest mocno naciągany w porównaniu do stanu faktycznego, a Ty stracisz tylko czas na oglądanie lokalu;
  • przelicz swój budżet i trzymaj się go, nie wynajmuj mieszkania nawet odrobinę drożej, będzie Ci trudniej dociągnąć do końca miesiąca, kiedy wydatki przerosną budżet;
  • nie ufaj ofercie, w której cena jest dużo niższa niż ogłoszenia z podobnym mieszkaniem. Może to oznaczać, że lokal nie jest w najlepszym stanie, lub cena nie uwzględnia jakiejś opłaty.

Znalazłeś mieszkanie i co dalej?

Kiedy już znaleźliśmy mieszkanie idealne, kolejnym krokiem powinno być podpisanie umowy. Powinniśmy się upewnić, czy osoba, która podpisuje z nami umowę, jest uprawniona do tej czynności. Podczas podpisywania umowy wystarczy poprosić o dowód, sprawdzić tożsamość i czy dane z umowy zgadzają się z dokumentem. Możemy poprosić również o pokazanie aktu notarialnego. Jeśli osoba tylko reprezentuje właściciela mieszkania, możemy poprosić o przedstawienie pełnomocnictwa.

Kredyt Hipoteczny, Dom, Kontrakt

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla dwóch stron jest, aby umowa najmu była w formie pisemnej. Przed jej podpisaniem sprawdź, czy wszystko się zgadza – dane, kwota całkowita (uwzględniająca czynsz i opłaty), lub informacja, jakie opłaty dodatkowo będziemy ponosić, termin oraz sposób płatności, termin wynajmuj, długość okresu wypowiedzenia, wysokość kaucji i na jakich warunkach zostanie ona zwrócona po okresie najmu.

Do umowy powinien zostać dołączony protokół zdawczo-odbiorczy. W protokole powinien znaleźć się dokładny opis stanu faktycznego mieszkania przed naszym wprowadzeniem. Przy wyprowadzce pozwoli to uniknąć sporów pomiędzy stronami co do stanu mieszkania i rzeczy tam się znajdujących. Bez tego załącznika trudno nam będzie udowodnić, że szkoda powstała przed wynajęciem przez nas mieszkania, co będzie wpływało na zwrot kaucji.

Przed podpisaniem umowy upewnij się, jakich będziesz potrzebował dokumentów. Czy potrzebujesz informacji z banku, potwierdzenie dochodu, umowy o pracę? Wszystko będzie zależało od kraju, w którym chcesz wynająć mieszkanie.

Z naszej strony chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę, żebyś nie przesyłał żadnych pieniędzy bez podpisanej umowy. W razie oszustwa będziesz posiadał dokładne dane najemcy czy pośrednika. Będzie to duże ułatwienie dla policji lub innych organów, którym zgłosisz sprawę. Pamiętaj również, żeby poinformować portal o nieuczciwym ogłoszeniodawcy. Serwis powinien zdjąć ofertę, aby uniemożliwić oszukanie kolejnych osób i zarchiwizować ogłoszenie dla organów ścigania.

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska