Jakich dokumentów potrzebuję do podjęcia pracy w Niemczech?
Wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej. Zastanawiasz się nad wyjazdem? Na pewno zastanawiasz się: jakich dokumentów potrzebuję do podjęcia pracy w Niemczech?
Praca w Niemczech, czy to dla mnie?
Według Trading Economics bezrobocie za Odrą, od sierpnia 2022 roku, utrzymuje się na stałym poziomie 5,5%. Stawka minimalna na terenie Niemiec wynosi obecnie 12 euro brutto, warto jednak pamiętać, że pewne branże oraz zawody mogą liczyć na indywidualne, a co za tym idzie wyższe poziomy wynagrodzeń.
Łatwość w podjęciu pracy oraz atrakcyjne wynagrodzenie często zachęcają kolejnych Polaków do wyjazdu. Z pewnością również i Ty zadajesz sobie pytanie: Czy praca w Niemczech jest dla mnie? Według danych z naszej strony najczęściej poszukiwanymi zawodami są opiekunki i opiekunowie osób starszych, pracownicy produkcyjni oraz budowlani. Osoby poszukujące zatrudnienia bez doświadczenia, znajomości języka, a także oczekujące zakwaterowania przez pracodawcę mogą znaleźć pracę głównie jako: pracownicy magazynowi, komisjonerzy i pakowacze.
Jeśli już zdecydujemy się na rozpoczęcie pracy na terenie Niemiec warto wiedzieć, jakie dokumenty będą dla nas niezbędne. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na współpracę z agencją zatrudnienia, często możemy liczyć na pomoc koordynatorów w załatwieniu formalności.
Kwestie mieszkaniowe
Aby podjąć legalne zatrudnienie na terenie Niemiec należy posiadać Wohnungsgeberbestätigung oraz Anmeldung. Pierwsze z nich to tzw. potwierdzenie wynajmu, które otrzymujemy od właściciela lokalu. Formularz ten znajdziesz na stronie Bürgeramt w mieście twojego zamieszkania. Posiadając powyższy dokument możemy udać się do urzędu miasta lub gminy (termin wynosi 7 lub 14 dni w zależności od przebywania w określonym kraju związkowym). Na tej podstawie otrzymasz od urzędnika Anmeldebestätigung lub Meldebescheinigung (zaświadczenie o zameldowaniu).
Zaświadczenie jest niezbędne do:
- Uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego;
- Założenia konta w banku;
- Innych formalności.
Warto również wiedzieć, że brak rejestracji, podanie błędnych danych lub przekroczenie wymaganego terminu rejestracji może wiązać się z karą nawet 1000 euro.
Numer identyfikacji podatkowej
Każda osoba mieszkająca na terenie Niemiec (również imigranci) musi posiadać Identifikationsnummer (nazywany również: Steueridentifikationsnummer, Steuerliche Identifikationsnummer, Steuer-IdNr. , IdNr. lub Steuer-ID). Ten 11-cyfrowy numer jest wymagany do:
- Założenia konta;
- Wypłaty wynagrodzenia;
- Obliczenia kwoty podatku.
Uwaga: Do momentu wyrobienia Identifikationsnummer zostaniesz obciążony maksymalną stawką podatku, dlatego też warto nie zwlekać z tą formalnością.
Jeśli prowadzisz własną działalność wówczas musisz wyrobić Steuernummer. Identyfikator jest powiązany z Twoim miejscem zamieszkania oraz właściwym Urzędem Skarbowym, więc jeśli zdecydujesz się na przeprowadzkę, możliwe, że Twój numer też będzie musiał się zmienić).
Ubezpieczenie zdrowotne
Ostatnim elementem przed podjęciem pracy na terenie Federacji Niemieckiej jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które w tym kraju jest obowiązkowe. Składki na ubezpieczenie będą pobierane częściowo z twojego wynagrodzenia, a częściowo będą opłacane przez pracodawcę.
Pracownicy delegowani (przez polską firmę) są z reguły ubezpieczani w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Podczas pracy na terenie Niemiec musisz mieć przy sobie zaświadczenie A1, który składasz na formularzu US-1 (składasz go do ZUS właściwego ze względu na siedzibę firmy). Więcej informacji możesz znaleźć na stronie: https://www.zus.pl/-/jak-uzyskac-zaswiadczenie-a1-o-ustawodawstwie-wlasciwym-dla-osoby-ktora-wykonuje-prace-najemna-i-prace-na-wlasny-rachunek-w-roznych-panstwach-czlonkow
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka