Owocowe czwartki to za mało. Na jakie benefity liczą pracownicy?

Kategorie artykułu: News

 

Zadowoleni i zmotywowani pracownicy, którzy swoją pracę wykonują z przyjemnością to marzenie każdego pracodawcy. Pozytywne nastawienie ma ogromny wpływ na efektywność i zaangażowanie w powierzone obowiązki. Chcąc pozyskać rzetelnych i lojalnych pracowników, przedsiębiorcy coraz częściej prześcigają się w sposobach na to, jak sprawić, żeby zachęcić kandydatów, i by kadra czuła się doceniona. Najczęściej wybierane przez firmy są więc przeróżne benefity pozapłacowe.

Obraz autorstwa Freepik

Dodatki pracownicze to wszystkie dodatkowe świadczenia, które oferuje pracodawca i nie wliczają się w wynagrodzenie. Wszystkie benefity powinny być dopasowane do przedsiębiorstwa i odpowiadać na potrzeby pracowników. Mogą być one finansowane przez firmę w całości lub częściowo, co wiąże się z dopłatą ze strony zatrudnionych. Sprawdzamy, co najczęściej oferują pracodawcy i jakie benefity cieszą się największą popularnością.

Czy to się w ogóle opłaca?

Faktem jest, że pracownicy są najważniejszym elementem każdej firmy. Bez nich przedsiębiorstwo nie funkcjonuje i nie osiągnie sukcesu finansowego. Dlatego też, warto zatroszczyć się o produktywność i chęci do pracy całego zespołu, na co wpływ mają różnego rodzaju benefity pozapłacowe.

Dodatki motywacyjne spełniają szereg różnych funkcji:

  • integracyjna – wyjazdy i zajęcia integracyjne sprzyjają zacieśnianiu więzi, co wpływa na atmosferę w miejscu pracy,
  • zdrowotna – dzięki dostępowi do prywatnej opieki medycznej zespół cieszy się lepszym zdrowiem,
  • kulturalna – np. zniżki na bilety do kina i teatru,
  • zwiększająca kondycję fizyczną,
  • społeczna – pomoc w realizacji codziennych potrzeb przez np. dofinansowanie posiłków.

Wprowadzenie w firmie nowoczesnych, innych niż standardowe, które oferuje większość przedsiębiorstw dodatków, sprzyja lepszym relacjom między pracownikami a pracodawcom, zwiększa satysfakcję z pracy i co za tym idzie, zwiększają zaangażowanie w powierzone obowiązki. Dodatkowe świadczenia zwiększają także atrakcyjność ofert kierowanych do osób szukających pracy i mogą zmniejszać wskaźnik rotacji poprzez większą lojalność wobec przedsiębiorstwa.

Stawiamy na nowoczesność. Co wybierają pracownicy?

Kompleksowe programy zdrowotne i odnowy biologicznej

Zdrowie to bogactwo, a firmy, które priorytetowo traktują dobre samopoczucie swoich pracowników, czerpią z tego znaczne korzyści. Kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne, programy odnowy biologicznej i dostęp do obiektów fitness promują zdrowie fizyczne i psychiczne. Oferowanie regularnych badań lekarskich, doradztwa żywieniowego i warsztatów radzenia sobie ze stresem może znacząco poprawić ogólną jakość życia pracowników.

Elastyczny czas pracy

Tradycyjny model pracy od 8 do 16 to przeżytek. Na popularności zyskuje więc elastyczny czas pracy. Umożliwienie pracownikom wyboru czasu i miejsca pracy może prowadzić do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i zwiększenia satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Opcje takie jak praca zdalna, skrócone tygodnie pracy i elastyczne godziny zaspokajają różne potrzeby pracowników. Oczywiście nie wszędzie jest to możliwe. Niektóre firmy zatrudniające kadrę w systemie zmianowym, w ramach większej elastyczności stawiają na pracę w weekendy lub jedną z wybranych zmian.

Języki obce

Nauka języków obcych to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także wzbogacanie życia osobistego. Oferowanie edukacji językowej jako benefitu wpływa na świadomość pracowników, że ich nauka i rozwój są cenione. Przyswojenie nowego języka stanowi wyzwanie dla mózgu, poprawia zdolności poznawcze i zwiększa umiejętności rozwiązywania problemów, z których wszystkie przyczyniają się do poprawy wydajności w miejscu pracy.

Możliwości rozwoju zawodowego

Inwestowanie w kompetencje zatrudnionych nie tylko zwiększa ich umiejętności, ale także wzmacnia ich zaangażowanie w firmę. Pracodawcy mogą oferować możliwości rozwoju poprzez warsztaty, kursy, konferencje, czy programy mentorskie. Przynosi to korzyści zarówno jednostce, jak i organizacji, ponieważ wykwalifikowany zespół przyczynia się do rozwoju biznesu i wprowadzania innowacji.

Wsparcie psychiczne

Życie stawia nam różne wyzwania, które mają wpływ na samopoczucie psychiczne i emocjonalne pracowników. Program wsparcia pracowników w zależności od potrzeb organizacji oferuje poufne usługi doradcze, pomoc prawną, psychologiczną, dietetyczną i wiele innych, zapewniając zasoby do rozwiązywania problemów osobistych, które mogą mieć wpływ na ich wydajność w pracy.

Pracownicze Programy Emerytalne

Pomaganie pracownikom w zabezpieczeniu ich finansowej przyszłości jest mile widzianym benefitem. Plany i programy emerytalne, w połączeniu z edukacją finansową, umożliwiają osobom zatrudnionym podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zabezpieczenia ich przyszłości a zgromadzone środki to realna pomoc w czasie emerytury.

Udogodnienia dla rodziców

Dofinansowania żłobków i przedszkoli, kolonii, obozów i ferii. Dodatkowy urlop rodzicielski płatny 100%, wyprawka dla noworodka, pokoje do pracy z dzieckiem czy gwarancja powrotu na to samo stanowisko po porodzie to tylko niektóre z zachęt, jakie może wybrać pracodawca dla rodziców. Firmy, które stosują politykę prorodzinną, są zdecydowanie chętniej wybieranymi miejscami pracy.

Programy uznaniowe i nagrody

Docenianie i nagradzanie osiągnięć pracowników może znacząco podnieść morale i motywację. Programy uznaniowe, które obejmują nagrody, premie i publiczne pochwały, tworzą kulturę pracy i zachęcają pracowników do doskonalenia się.

Świadczenia pozapłacowe są istotnymi składnikami pakietu wynagrodzeń, który wykracza poza nagrody pieniężne. Zapewniając pracownikom szereg udogodnień, firmy tworzą środowisko, które promuje dobre samopoczucie, zaangażowanie i lojalność. Kiedy kadra czuje się wspierana, doceniana i wzmacniana, bardziej prawdopodobne jest, że da z siebie wszystko, przyczyniając się w dłuższej perspektywie do sukcesu organizacji. W dobie globalizacji i młodszego pokolenia dotychczasowe formy dodatków takie jak posiłki w pracy to zdecydowanie za mało. Osoby szukające zatrudnienia są coraz bardziej świadome swoich oczekiwań i wartości a firmy, które priorytetowo traktują benefity pozapłacowe, będą wyróżniać się jako lepsi pracodawcy na konkurencyjnym rynku pracy.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl