Tego nie rób podczas rozmowy o pracę
Rozmowa rekrutacyjna jest najważniejszym punktem podczas poszukiwania nowej pracy. Od tego spotkania zależy, czy otrzymasz zatrudnienie. Poza ponownym przeanalizowaniem naszego CV i sprawdzeniu doświadczenia rekruter będzie zwracał uwagę również na inne rzeczy. Z tego artykułu dowiesz się czego nie robić i nie mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej, aby wypaść jak najlepiej.
1. Kłamstwo w CV
Kłamstwo zawsze ma krótkie nogi i jeśli podkoloryzowałeś swoje CV, wszystko wyjdzie podczas rozmowy z rekruterem. Jeśli aplikowałeś na ofertę, w której było zaznaczone, że firma poszukuje kandydata ze świetną znajomością języka angielskiego, nie wpisuj w CV, że Twój angielski jest na poziomie zaawansowanym, jeśli nie jest to zgodne z prawdą. Podczas rozmowy o pracę osoba, która będzie Cię rekrutowała, może zadać Ci kilka pytań po angielsku. Jeśli nie odpowiesz, najesz się wstydu i możesz mieć pewność, że nie zostaniesz zaproszony na kolejne spotkanie.
2. Nieodpowiedni strój
To bardzo ważny punkt, ponieważ rozmowa rekrutacyjna wymaga odpowiedniego stroju dopasowanego do stanowiska, na które rekrutujesz. Pamiętajmy, że nie jest to spotkanie ze znajomymi, a rozmowa z naszym przyszłym pracodawcą. Krótka spódniczka, szorty, głęboki dekolt, przesadzony makijaż czy zbyt dużo biżuterii może spowodować, że już od początku rekruter nie będzie na nas patrzył przychylnym okiem. Takie zachowanie zostanie odebrane jako brak szacunku. Dodatkowo zwróć uwagę, żeby Twoje ubrania nie były wygniecione czy poplamione. Pamiętaj, pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz i to od Ciebie zależy czy będzie ono pozytywne, czy też nie.
3. Niepunktualność
Przybycie na rozmowę rekrutacyjną o wyznaczonej godzinie to podstawa i oznaka szacunku. Zaplanuj dobrze trasę i wyjedź z domu kilka minut wcześniej, żebyś zawsze miał zapas czasu. Jeśli zdarzy się nieprzewidziana sytuacja – zadzwoń i uprzedź o swoim spóźnieniu.
4. Brak przygotowania do rozmowy
Na większości rozmów rekrutacyjnych pada pytanie – „Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”. Nie bądź zaskoczony. Przed spotkaniem przygotuj sobie krótką odpowiedź, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie firmy. Brak znajomości podstawowych informacji o firmie, do której rekrutujesz, o profilu jej działalności może zostać odebrane jako brak zainteresowania stanowiskiem.
5. Krytyka poprzedniego miejsca zatrudnienia
Podczas rozmowy rekruterzy często pytają o powód zmiany pracy. Jeśli zaczniesz krytykować byłego szefa czy atmosferę w byłej firmie, nie będzie to profesjonalne. Dodatkowo nikt nie sprawdzi, czy mówisz prawdę, a zostawisz po sobie złe wrażenie. Lepiej skupić się na pozytywnych aspektach wcześniejszej pracy. Wylewanie żali na byłego pracodawcę i zdradzanie sekretów firmy, w której pracowałeś, sprawi, że zostaniesz odebrany jako osoba niegodna zaufania.
6. Brak zainteresowania
Twoje zachowanie w stosunku do osoby, która przeprowadza z Tobą rozmowę, jest kluczowe. Musisz pamiętać, że to od Twojego rozmówcy zależy jakie informacje na Twój temat przekaże do osoby, od której będzie zależało zatrudnienie. Rozmowa rekrutacyjna to nie tylko pytania rekrutera i Twoje odpowiedzi. Przejmij czasami inicjatywę i sam zadaj pytanie. Pokażesz tym, że zależy Ci na zatrudnieniu w tej firmie. Jeśli Twoje odpowiedzi będą zdawkowe, nieprzemyślane lub będziesz jedynie kiwał głową na tak, lub nie, Twój rozmówca uzna, że nie jesteś zainteresowany tą pracą.
Co równie ważne zawsze pamiętaj, aby wyciszyć lub wyłączyć telefon. Niedopuszczalne jest, aby podczas rozmowy o pracę odbierać połączenie lub korzystać z telefonu np.: w celu sprawdzenia, czy mamy jakieś powiadomienia z kont społecznościowych.
Nawet bogate doświadczenie i świetne CV może nie być wystarczające do zdobycia wymarzonego zatrudnienia. Profesjonalizm, znajomość etykiety biznesowej to podstawy, żeby dobrze wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętajmy, że podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą nie unikniemy stresu, jednak im lepiej będziemy przygotowani do spotkania, tym stres będzie mniejszy i tym samym lepiej wypadniemy w oczach osoby rekrutującej.
Powodzenia!
Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska