Prima aprilis w Europie
Prima aprilis, czyli 1 kwietnia to dzień kawałów i żartów. Dziś nikt nie powinien się obrażać o jakąkolwiek psotę!
Historia Prima Aprilis
Nazwa tego święta wywodzi się z łaciny i oznacza dosłownie 1 kwietnia. Niestety nie jest znane dokładne pochodzenie jego obchodów, jednak pojawiają się różnorodne historie nawiązujące do jego źródła:
- nawiązanie do rzymskich Cerealiów – uroczystości na cześć bogini urodzaju – Cerery;
- święto bożka śmiechu i wesołości, które przypadało na 1 kwietnia, kiedy to Rzymianie obchodzili Nowy Rok;
- perskie święto radości – Sizdah Bedar;
- grecki mit o Demeter i Persefonie, według którego Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Zgodnie z podaniem jej zrozpaczona matka miała poszukiwać jej poprzez echo głosu córki, które ją zwodziło;
- według chrześcijańskich podań 1 kwietnia to dzień narodzin Judasza Iskarioty, przez co dzień ten należy wiązać z fałszem i obłudą.
Pierwsze polskie wzmianki o tym święci możemy odnaleźć w XVI wieku. Obecnie jest to okazja do przeróżnych żartów, dlatego też w dzień ten należy podchodzić sceptycznie do wszelkich informacji, również tych medialnych.
Prima Aprilis jest obchodzony w całej Europe, choć pod różnymi nazwami i w rozmaitych terminach.
Hiszpańskie niewiniątka
Hiszpanie żartami urozmaicają sobie 28 grudnia, czyli Dzień Świętych Niewiniątek (el Día de los Santos Inocentes). Obecnie dzień ten nie kojarzy się z obchodami kościelnymi, jest natomiast okazją do żartów i figlów. W krajach hiszpańskojęzycznych 1 kwietnia to el día de las bromas de abril jednak data ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obchodami.
Angielski głupiec
Anglicy celebrują dzień kawałów 1 kwietnia, jednak zwany jest u nich Dniem Głupca (April Fools’ Day lub All Fools’ Day). Dowcipy są tutaj mile widziane, jednak dobre wychowanie każde robić je przed południem. Ofiara żartu dowiaduje się o tym, że została nabita w butelkę, gdy żartowniś wykrzykuje: „April fool!”.
Kwietniowa ryba
We Francji Prima Aprilis to Poisson d’avril, czyli kwietniowa ryba (tak jest określany każdy psikus tego dnia). W dzień ten dzieci starają się przykleić komuś do pleców karteczkę z wizerunkiem ryby, natomiast dorośli stroją sobie żarty z innych.
Podobnie jest we Włoszech, gdzie również dorośli prześcigają się w przyczepianiu papierowych ryb oraz innych żartach.
Dzień śmiechu
1 kwietnia w Rosji to Dzień Śmiechu. Według podań pierwsze świętowanie u naszych wschodnich sąsiadów miało miejsce w 1703 roku. Wówczas mieszkańcy Moskwy zostali zaproszeni na „niesłychane przedstawienie”. Gdy tłum przybył we wskazane miejsce, a kurtyna się uniosła, pojawił się napis: „Pierwszy kwietnia – nie wierz nikomu”.
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka