Słowniczek pojęć dla opiekunów seniorów
Zaczynając przygodę z opieką nad osobami starszymi, można odczuwać mieszankę podekscytowania, wyzwań i odpowiedzialności. W trosce o zapewnienie podopiecznym wsparcia i komfortu, warto poznać kilka kluczowych zwrotów i pojęć związanych z opieką nad seniorami. Ten artykuł stanowi swoiste „słowniczek” dla nowych opiekunów, oferując przydatne wyrażenia do codziennej komunikacji i opieki nad starszymi bliskimi i nie tylko.
Po co te pojęcia?
Coraz łatwiej jest rozpocząć pracę w roli opiekuna lub opiekunki osoby starszej za granicą. Często wystarczy już podstawowe doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny oraz minimalna znajomość języka obcego. Dzięki temu znajdziemy pracę na terenie Niemiec, Szwajcarii, Irlandii, Austrii, czy Holandii. Czasami pojawiają się nawet zlecenia, gdzie znajomość języka nie jest wymagana (np. u polskiej rodziny).
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, jakie zwroty mogą okazać się niezwykle przydatne, gdy zaczynasz zawodową opiekę nad osobami starszymi? Odpowiednie komunikowanie się i zrozumienie ich potrzeb to klucz do budowania harmonijnej relacji i zapewnienia im godnej opieki. Poniżej znajdziesz słowniczek pojęć, które mogą Ci pomóc w lepszym rozumieniu zakresu obowiązków w codziennej opiece nad seniorami.
Słowniczek dla opiekuna:
Depresja geriatryczna – depresja dotycząca osób starszych.
Dieta senioralna – specjalistyczna dieta dostosowana do potrzeb osób starszych. W przypadku opieki nad seniorami najpopularniejsze są diety cukrzycowe, niskotłuszczowe i bezglutenowe.
Dzienny dom seniora – placówka, w której osoby starsze mogą spędzać kilka godzin dziennie (korzystać z różnych zajęć i spotykać się z innymi).
Inkontynencja – zazwyczaj jest to nietrzymanie moczu. Wyróżnia się również inkontynencję kałową.
Monitorowanie zdrowia – obserwowanie podopiecznego ze szczególnym uwzględnieniem stanu zdrowia, samopoczucia i reakcji na lekarstwa.
Opieka domowa – opieka nad seniorem sprawowana u niego w domu.
Opieka farmaceutyczna – zarządzanie lekarstwami podopiecznego.
Opieka paliatywna – holistyczna opieka zapewniająca komfort osobom w ostatecznym stadium choroby.
Opiekun prawny – osoba powołana sądownie do dbania o potrzeby życiowe i majątek osoby, którą się opiekuje. Opiekun prawny jest ustanawiany w sytuacji, gdy senior jest całkowicie ubezwłasnowolniony. Opiekun musi:
– być pełnoletni i w pełni sprawny fizycznie i umysłowo;
– posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych;
– mieć nieposzlakowaną opinię oraz zaświadczenie o niekaralności.
Organizacja aktywności – planowanie i prowadzenie zajęć fizycznych, społecznych i umysłowych.
Pielęgnacja ciała – higiena osobista, kąpiele, dbanie o skórę i włosy.
Rollator (chodzik) – sprzęt dedykowany dla osób z ograniczoną ruchomością. Umożliwia przemieszczanie się wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zazwyczaj wyposażony jest w dodatkowe siedzisko, które umożliwia odpoczynek przy dłuższej podróży.
Skala bólu – system oceny bólu, który umożliwia badanie i leczenie bólu u osób starszych.
Stymulacja umysłowa – organizacja gier i łamigłówek, aby zachować zdolności poznawcze u osób starszych.
Transfer – pomoc w przemieszczaniu się np. z łóżka na krzesło.
Transport medyczny – usługi transportu dla seniorów w celu przewiezienia na zajęcia i wizyty lekarskie.
Wspomaganie mobilności – pomoc w poruszaniu się np. z wykorzystaniem chodzików i wózków inwalidzkich.
Zaawansowana dyrektywa zdrowotna – dokument opisujący preferencje medyczne osoby w przypadku niezdolności podejmowania własnych decyzji.
Zespół otępienny – ogólna kategoria obejmująca różne rodzaje otępienia, m.in. chorobę Alzheimera.
Praca w opiece
Rozpoczynając opiekę nad osobami starszymi, stajemy przed wyzwaniem, które przynosi nie tylko radość, ale i odpowiedzialność. Dla tych, którzy podjęli się tego ważnego zadania, kluczowym elementem jest właściwa komunikacja i zrozumienie potrzeb seniorów.
Powyższy słowniczek zawiera tylko podstawowe i najważniejsze informacje, gdyż tematyka opieki jest bardzo rozbudowana i zróżnicowana. Wierzymy, że dzięki zdobytym informacjom, poczujesz się pewniej w swojej roli, a opieka nad seniorami stanie się bardziej świadoma i wszechstronna. Odpowiednia troska to nie tylko codzienne czynności, lecz przede wszystkim uważność i empatia wobec osób starszych w ich złotym wieku.
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka