Wakacje składkowe

Kategorie artykułu: News

Od 01.11.2024 właściciele mikroprzedsiębiorstw wpisanych do CEIDG mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacenia składki na ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w danym roku kalendarzowym. W tym roku firmy mogą uzyskać zwolnienie za grudzień, jeśli złożą wniosek w listopadzie.

Czym są wakacje składkowe i kogo obejmują?

Zwolnienie z opłacania składek dotyczy jedynie składek na ubezpieczenie przedsiębiorcy. Oznacza to, że pracodawca prowadzący mikroprzedsiębiorstwo (zatrudniający średniorocznie mniej niż 10 pracowników i osiągający roczny obrót netto nieprzekraczający 2 mln euro) musi nadal odprowadzić składki za swoich pracowników czy zleceniobiorców.

Wakacje składkowe dotyczą zwolnienia z:

  • obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego;
  • Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego;
  • dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – jeśli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Wakacje składkowe nie dotyczą ubezpieczenia zdrowotnego.

Wakacje od składek są formą wsparcia de minimis, co oznacza, że składki, z których przez miesiąc przedsiębiorca uzyska zwolnienie, w całości pokryje budżet państwa.

Z wakacji składkowych będzie mógł skorzystać każdy przedsiębiorca prowadzący mikroprzedsiębiorstwo, niezależnie w jakiej formie rozlicza podatek dochodowy (karta podatkowa, PIT, ryczałt).

Jakie są korzyści z wakacji składkowych?

Wakacje składkowe są dobrowolną formą wsparcia dla osób ubezpieczonych, prowadzących mikroprzedsiębiorstwa.

Dodatkowo:

  • to przedsiębiorca decyduje, w którym miesiącu chce skorzystać ze wsparcia;
  • pracodawca zachowa ciągłość świadczeń;
  • składki zostaną sfinansowane przez państwo;
  • wakacje od składek obniżą koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak skorzystać z wakacji składkowych?

Wniosek o zwolnienie z opłacenia składek składa się przez internet (za pośrednictwem profilu płatnika) do ZUS. ZUS będzie rozpatrywać wnioski automatycznie, a wszelkie informacje będą dostępne na koncie przedsiębiorcy na PUE/eZUS.

Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. W bieżącym roku można złożyć wniosek w listopadzie, aby otrzymać zwolnienie ze składek w grudniu. Na decyzję czeka się nie dłużej niż miesiąc (o ewentualnym wydłużeniu w rozpatrywaniu wniosku ZUS poinformuje płatnika za pomocą profilu). Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, nie zostanie on rozpatrzony.

Przydatne linki:

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska

https://artykuly.poloniusz.pl/wp-content/uploads/2019/12/Poloniusz-cien-300x64.png