Zarabianie na wakacjach: Jak połączyć podróżowanie z pracą za granicą?

Kategorie artykułu: News

 

Wysoka inflacja i kryzys gospodarczy sprawiły, że coraz trudniej jest znaleźć pracę, w której wynagrodzenie wystarczyłoby na pokrycie wszystkich kosztów życia codziennego i utrzymania gospodarstwa domowego. Wszystko to sprawia, że Polacy częściej decydują się na emigrację do innych krajów, gdzie mogą liczyć na wyższe płace, lepszy poziom życia i pewną pracę.

Wózek, Lotnisko, Facet, Czekanie, Buty

Niektórzy decydują się wyjechać na stałe, inni tylko po to, aby podreperować swój budżet. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają prace wakacyjne, co poza zastrzykiem gotówki umożliwia poznanie nowych miejsc, zaznajomienie się z inną kulturą i doszlifowanie języka bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeżeli jesteś wśród jednej z opisanych grup i nadal zastanawiasz się, czy wyjechać, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Wyjaśnimy jak połączyć pracę z podróżowaniem i przedstawimy zawody, które sprzyjają odkrywaniu nowych miejsc.

Jakie masz możliwości?

Połączenie pracy z podróżowaniem wymaga dobrego planowania i organizacji. Rozpisz sobie harmonogram, który uwzględnia wszystkie Twoje obowiązki, zarówno zawodowe, jak i te w czasie wolnym od pracy. Postaraj się zaplanować wolne chwile, a weekendy przeznacz na odkrywanie nowych miejsc. Dzięki sporządzeniu takiego harmonogramu praca i podróże mogą okazać się zdecydowanie prostsze.

  • Praca zdalna – klucz do sukcesu:

Praca zdalna stała się trendem w świecie biznesu. Dzięki technologii możemy wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca na świecie. Wykorzystaj to! Obecnie coraz więcej firm oferuje pracę zdalną, więc jeśli posiadasz odpowiednie predyspozycje i umiejętności do wykonywania zadań online, połączenie podróżowania z obowiązkami zawodowymi nie powinno być problemem. Dowiedz się także, czy w Twoim obecnym miejscu pracy jest taka możliwość.

  • Praca sezonowa – rozwiązanie tymczasowe:

Jeśli chcesz wyjechać na jakiś czas, pomyśl o pracy sezonowej. Wiele branż, takich jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, czy zbiór owoców i warzyw daje możliwość sezonowego zatrudnienia. Rozejrzyj się za pracą w wakacyjnych kurortach, obozach dla dzieci czy stacjach narciarskich. Praca sezonowa daje Ci możliwości zarobku i odkrywania nowych miejsc, a także poznawana różnych kultur i obyczajów.

  • Programy wymiany i wolontariat:

Współcześnie powstaje wiele programów wymiany studenckiej i wolontariatu za granicą. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość zdobycia doświadczenia w połączeniu z odwiedzaniem nowych miejsc. W ramach wymiany programów studenckich, czy współpracując z organizacjami charytatywnymi, możesz pracować za granicą przez jakiś czas, jednocześnie doszlifowując język i zdobywając nową wiedzę i umiejętności.

  • Wolny strzelec:

Jeśli jesteś samodzielny i masz odpowiednie umiejętności, możesz spróbować pracy w zawodzie freelancera. Możesz oferować usługi takie jak pisanie, projektowanie graficzne, tłumaczenia czy marketing internetowy. Dzięki tej formie zatrudnienia możesz cieszyć się podróżami, jednocześnie rozwijając swoją działalność.

Praca dla podróżników nie tylko w turystyce

Zawód, który najbardziej kojarzy się z podróżowaniem to oczywiście przewodnik turystyczny, przewodnik wycieczek oraz rezydent. Biura turystyczne chętnie podejmują współpracę z osobami z pasją, znającymi języki obce i lubiącymi podróże. Praca rezydenta wiąże się z dłuższymi wyjazdami za granicę, a do jego obowiązków należy odpowiadanie na potrzeby turystów, czy pomoc w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się podczas wakacyjnych wyjazdów. Jest to zawód obciążony dużą odpowiedzialnością.

Miłośnicy dalekich podróży, osoby cierpliwe, gotowe na długą naukę i wiele wyrzeczeń, mogą sprawdzić swoje siły w zawodzie stewardessy lub pilota. Osoby zajmujące te stanowiska, latają po całym świecie, lądują w różnych krajach i mają możliwość odwiedzenia wspaniałych miejsc. Wbrew naszym wyobrażeniom piloci i stewardessy nie mają wiele czasu na wycieczki, ale mogą wykorzystać na nie dłuższe przerwy po dalekich lotach.

Samolot, Pas Startowy, Lotnisko, Asfalt

Kolejną z branż, którą można połączyć z podróżami, jest gastronomia. Wbrew pozorom kucharz, kelner czy barman to zawody, które mogą być opłacalne zwłaszcza za granicą. Jest to ciężka praca, wymagająca cierpliwości, znajomości języków obcych i utrzymywania przyjaznych stosunków z klientami. Restauracje znajdują się w każdym zakątku świata, a zapotrzebowanie na pracowników w branży nie maleje. Ciekawym rozwiązaniem jest też praca na statku. Co prawda w tym przypadku nie zostaje dużo czasu na zwiedzanie, ale można skorzystać z przerw w czasie dokowania w portach.

Niewątpliwie na czasie jest prowadzenie bloga, vloga, czy kanału na YouTubie, co może być połączone z podróżami i zarabianiem. Tematyka nie musi być powiązana ściśle z podróżami. Jeżeli jesteś osobą odważną i otwartą, masz swój kierunek i potrafisz zainteresować ludzi, to rozważ ten kierunek. Nie jest to proste zajęcie, wymaga poświecenia czasu i energii, ale może też przynieść zyski poprzez kontrakty reklamowe, wycieczki, czy darmowe pobyty w hotelach i restauracjach.

Kolejną propozycją, tym razem dla miłośników spokoju i natury jest praca na farmie. Jest to dość popularny sposób na dorobienie w podróży. W zamian za pomoc w polu, przy zwierzętach, budowie domu czy chociażby pracach porządkowych można liczyć na nocleg i wyżywienie. Zagraniczne farmy położone są w pięknych miejscach, które otaczają malownicze krajobrazy, co gwarantuje kontakt z naturą. Czy opiekowanie się zwierzętami na farmie w Australii nie brzmi dobrze?

Uprawiasz sporty ekstremalne? A może jogę? Jesteś garncarzem, malarzem, plastykiem? Warto zastanowić się, w czym jesteś dobry. Może okazać się, że idealnym zajęciem okaże się prowadzenie zajęć i dzielenie się swoją pasją z innymi. Ośrodki turystyczne często poszukują osób, które będą zapełniać wolny czas turystom przebywającym na wakacjach. Może ta opcja jest właśnie dla Ciebie?

Surferzy, Plaża, Wieczór, Surfing, Morze

Jeżeli lubisz dzieci i potrafisz się nimi zająć, praca w zawodzie opiekuna/opiekunki do dzieci może być strzałem w dziesiątkę. Praca au-pair to dość popularne rozwiązanie dla ludzi młodych, rozpoczynających swoją karierę w branży opiekuńczej. Zależnie od wieku dziecka do Twoich zadań może należeć odprowadzanie i odbieranie podopiecznego ze szkoły/przedszkola, opieka w ciągu dnia, odrabianie prac domowych, spacery i organizacja czasu wolnego, przygotowywanie prostych posiłków, czy wykonywanie drobnych prac domowych. Niewątpliwym plusem takiego zajęcia są zorganizowane zakwaterowanie i posiłki. Jest to ciekawy sposób na doszlifowanie języka, poznanie nowej kultury i zdobycie doświadczenia.

Połączenie pracy zawodowej z podróżowaniem nie musi być okupione wielkimi wyrzeczeniami. Wymienione powyżej branże i zawody to tylko część z dostępnych na rynku. Możesz jeszcze rozeznać się w pracach takich jak: masażysta, pracownik hotelu, informatyk, programista, copywriter, nauczyciel języków obcych, fotograf, tłumacz i wiele innych. Jeżeli jeszcze się uczysz i marzysz o wyjeździe, możesz rozważyć studia za granicą. Jest mnóstwo wymian studenckich, które dają możliwość nauki na dobrych uczelniach, a także poznana kultur i ludzi z całego świata. Staże i wyjazdy badawcze gwarantują pokrycie kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania a najlepsi mogą liczyć na stypendium naukowe.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl