Zmiany w niemieckich wynagrodzeniach. Od 1.07 wzrośnie stawka minimalna

Kategorie artykułu: News

 

Zarobki w Niemczech od lat kuszą naszych rodaków. Wysokość wynagrodzeń oraz bliskość kraju, bogaty system socjalny i lepszy standard życia są główną motywacją dla Polaków do podjęcia pracy za Odrą i co za tym idzie emigracją zarobkową.

Stawka minimalna u naszych sąsiadów zwiększy się ponownie od 1.07.2022 r.

Wynagrodzenia w Niemczech negocjowane są na poziomie brutto. Każdy pracodawca zobowiązany jest do opłacania za pracownika niezbędnych świadczeń. Kwota netto zależna jest od przynależnej klasy podatkowej, zawodu, miejsca zatrudnienia oraz posiadania dzieci.

Darmowe zdjęcia Pieniądze

Jakie składki odprowadza pracodawca?

Największym obciążeniem wypłaty jest Einkommensteuer – podatek dochodowy od osób fizycznych, w skład którego wchodzą: Lohnsteuer – podatek dochodowy, Kirchensteuer – podatek kościelny, Solidaritätszuschlag – podatek solidarnościowy.

Podatek dochodowy może wynosić między 14 a 45% w zależności od zarobków oraz przypisanej klasy podatkowej. Podatek kościelny wynosi od 8 do 9% i jest nakładany na wszystkie osoby, które przynależą do wspólnot religijnych. W landach zachodnich pobierany jest również podatek solidarnościowy, który wynosi 5,5%.

Kolejnym obciążeniem wypłaty, poza podatkiem dochodowym są składki na ubezpieczenie społeczne. Dzielą się one na cztery rodzaje i są opłacane w połowie przez pracodawcę i w połowie przez pracownika:

  • Krankenversicherung – ubezpieczenie chorobowe stanowi 14,6% kwoty wynagrodzenia brutto. Z wypłaty pracownika potrąca się 7,3%;
  • Pflegeversicherung – ubezpieczenie pielęgnacyjne wynoszące 2,55% całości wynagrodzenia, co oznacza, że pracownik ma potrącone 1,27% z wypłaty. Jeżeli osoba zatrudniona posiada dziecko, musi doliczyć jeszcze dodatkowe 0,25%.

Obie powyższe składki potrącane są do maksymalnej kwoty 4 537,50 euro. Wszystko powyżej wspomnianej kwoty nie jest wliczane do składki.

  • Rentenversicherung – ubezpieczenie chorobowe 18,7%. Z wynagrodzenia potrącane jest 9,35%;
  • Arbeitslosenversicherung – ubezpieczenie na bezrobocie 3%. Z wynagrodzenia brutto potrącane jest 1,5%.

Tak więc posiadając wiedzę o swojej klasie podatkowej, łatwo ustalisz, w jakim progu procentowym podatku dochodowego jesteś i wyliczysz kwoty potrącane ze swojego wynagrodzenia. Po odjęciu od kwoty brutto wszystkich składek otrzymasz kwotę netto „na rękę”. Jeżeli masz wątpliwości co do swoich obliczeń, w internecie znajduje się również wiele kalkulatorów, które wyliczą wszystko praktycznie za Ciebie.

Zastanawiasz się, do jakiej klasy podatkowej należysz? Sprawdź w naszym artykule Klasy podatkowe w Niemczech.

Jak zmienią się stawki od 1.07?

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w Niemczech istnieje od 1 stycznia 2015 roku i wynosiło ono wtedy 8,50 euro na godzinę.

Aktualna płaca minimalna w Niemczech to 9,82 euro brutto na godzinę i tym samym 1621 euro miesięcznie. Według danych Eurostatu stawia to naszych sąsiadów na piątym miejscu w UE pod względem wysokości minimalnych wynagrodzeń.

Od lipca wynagrodzenia wzrosną do 10,45 euro za godzinę (1725 euro miesięcznie).

Kolejna podwyżka wejdzie w życie 1 października. W maju tego roku niemiecki parlament zadecydował, że minimalne wynagrodzenie na godzinę wyniesie aż 12 euro brutto, co da 1981 euro na miesiąc.

Wynagrodzenie minimalne obowiązuje za każdą godzinę pracy nawet w przypadku naliczania stawki na podstawie osiągniętej wydajności. Wynagrodzenia akordowe dopuszcza się tylko w sytuacji, gdy po przeliczeniu na godzinę nie są one niższe od ustawowej płacy minimalnej.

Wyraźny wzrost płac może przyciągnąć pracowników z Polski. Niemcy zmagają się bowiem z brakiem rąk do pracy zwłaszcza w branżach, gdzie jest duże zapotrzebowanie do prac sezonowych, w szklarniach czy przy zbiorze warzyw i owoców. Pensja minimalna w naszym kraju wynosi 3010zł brutto na miesiąc, czyli około 638 euro. W styczniu 2023 roku pensje Polaków mają wzrosnąć do 3350zł a za kolejne 6 miesięcy do 3500zł brutto.

Artykuł przygotował Sandra Tyl