Jak jest obchodzony 11 listopada na świecie?
11 listopada to jedno z najważniejszych (obok 3 maja) świąt państwowych. Dzień ten jest celebrowany nie tylko w Polsce, ale w różnych częściach świata i na różny sposób.
Historia Święta Niepodległości w Polsce
Data 11 listopada nie jest przypadkowa, gdyż upamiętnia zakończenie I wojny światowej i odzyskanie niepodległości po ponad 123 latach niewoli. Jednak dzień ten nie od razu był celebrowany.
Świętowanie niepodległości miało miejsce po raz pierwszy 14 listopada 1920 roku. W latach 1919 – 1936 świętowano zawsze w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Obchody miały charakter wojskowy, w całym kraju odbywały się pochody wojskowe, msze za ojczyznę oraz uroczystości państwowe (np. wręczenie orderu Virtuti – Militari).
11 listopada uznano formalnie za dzień odzyskania niepodległości dopiero w 1936 roku i od tej pory dzień ten był wolny od pracy dla administracji rządowej. Świętowano tylko do wybuchu II wojny światowej. W okresie wojennym celebrowanie święta było oficjalnie zabronione, jednak pamięć była pielęgnowana poprzez działania polskiego podziemia.
W 1945 roku Krajowa Rada Narodowa ustanowiła Narodowe Święto Odrodzenia Polski przypadające 22 lipca, a tym samym wykreśliła listopadowy Dzień Niepodległości. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1989 roku, gdy celebracja 11 listopada została przywrócona, jako Narodowe Święto Niepodległości.
11 listopada jest dniem wolnym od pracy i co roku celebrowanym uroczyście w całej Polsce. W większości miast organizowane są biegi, parady, jarmarki, koncerty patriotyczne czy wystawy i inscenizacje historyczne mające upamiętnić odzyskanie wolności.
Dzień 11 listopada to data ważna nie tylko w Polsce. W wielu krajach świata dzień ten jest równie ważny, ale z zupełnie innych powodów.
Dzień Świętego Marcina
11 listopada to w wielu krajach Dzień Świętego Marcina, patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kapeluszników, tkaczy, młynarzy, podróżników, właścicieli winnic, żołnierzy oraz żebraków. W dniu tym w Poznaniu odbywa się festyn „Imieniny ulicy” nawiązujący do średniowiecznych obchodów. Ulicą Marcina przechodzi pochód prowadzony przez „świętego”, który przed zamkiem przyjmuje z rąk prezydenta miasta klucze do jego bram. 11 listopada w całej Polsce je się rogale świętomarcińskie (z białym makiem) oraz gęsinę.
W Niemczech celebrację święta zaczyna się już dzień wcześniej, gdzie wiele szkół i przedszkoli organizuje pochód składający się z uczniów oraz rodziców z lampionami. Zjada się także specjalne piekarnicze figurki – Weckmanna. Samego 11 listopada organizowane są miejskie pochody z rycerzem na białym koniu symbolizujących postać świętego.
Dzień Rozejmu
W Belgii, Francji i Nowej Zelandii 11 listopada to rocznica podpisania rozejmu w Compiegne, kończącego I wojnę światową.
We Francji prowadzone są kwesty mające na celu finansowe wsparcie cmentarzy wojennych. W zamian za datek można otrzymać kwiat chabru, który symbolizuje solidarność kombatantami i ofiarami wojny. Główne uroczystości związane z obchodami święta, odbywają się w Paryżu przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym.
Wielka Brytania
11 listopada dla Brytyjczyków jest Dniem Pamięci lub Dniem Maku od wiersza „Na polach Flandrii”, kanadyjskiego kapitana Johna McCrae’a w czasie I wojny światowej. Wiersz nawiązywał do maków kwitnących pomiędzy białymi krzyżami, będącymi symbolami tysięcy ofiar poległych w walkach pod Ypres. Kolor kwiatów nawiązuje do przelanej na bitwie krwi.
11 listopada o godzinie 11:00 Brytyjczycy oddają dwuminutową chwilę ciszy tym, którzy poświęcili swe życie walce o wolność. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 1919 roku przez króla Jerzego, który wydał publiczne oświadczenie i poprosił w nim obywateli Wspólnoty Brytyjskiej o upamiętnianie poległych w bitwie poprzez zachowanie dwuminutowej ciszy. Uroczyste obchody tego dnia odbywają się zawsze w drugą niedzielę miesiąca, nazywaną Niedzielą Pamięci.
Dzień Pamięci odbywa się także w państwach należących do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, czyli m.in. Australii i Kanadzie.
USA
Amerykanie 11 listopada obchodzą Dzień Weterana, mający na celu uhonorowanie wszystkich poległych, którzy służyli w siłach zbrojnych w historii Ameryki. Jest to święto państwowe i stanowe, czyli obchodzone we wszystkich stanach. Jednak nie zawsze tak było. Pierwotnie dzień ten był obchodzony, jako Dzień Rozejmu (ustanowiony w 1919 roku).
W 1953 roku szewc Alvin King zaproponował, by 11 listopada miało miejsce również święto honorujące weteranów obydwu wojen światowych. A już rok później dzień ten stał się świętem narodowym dzięki poparciu prezydenta Dwighta Eisenhowera. Obchody rozpoczynają się od ceremonii złożenia wieńców przy pomniku w Madison Square Park. Na cmentarzach, przy grobach poległych oddawane są salwy honorowe. Dla Amerykanów jest to bardzo ważny i uroczysty dzień.
O polskim Święcie Niepodległości pamięta również liczna Polonia skupiona w Stanach Zjednoczonych. Największe obchody mają miejsce w Nowym Jorku i Chicago.
Angola
11 listopada to nie tylko polski Dzień Niepodległości. Oprócz Polaków, tego dnia świętują również mieszkańcy Angoli. Kraj ten był przez kilka wieków kolonią Portugalii. Początki walki o niepodległość zaczęły się w latach 50tych XX wieku, kiedy to Angolczycy złożyli w Lizbonie postulaty dotyczące wolności. Pokojowe wystąpienie o niezależność nie przyniosło pożądanego skutku i doprowadziło do wojny w latach 1961 – 65.
11 listopada 1975 roku Angola w końcu odzyskała niepodległość (porozumienie w Alvor), jednak w kraju wybuchła wojna domowa o władzę. Zwycięstwo przypadło lewicowym partyzantom, którzy utrzymują się przy władzy do dzisiaj.
Obecnie 11 listopada w stolicy kraju, Luandzie odbywają się uroczyste marsze, defilady i wydarzenia patriotyczne.
Japonia
Dzień 11 listopada to także data celebrowania mniej poważnych świąt. W Japonii jest to data celebracji ciasteczek i paluszków. Na szczególną uwagę zasługuje oblane czekoladą ciastko Pocky, które jest nieprzerwanie produkowane od 1966 roku.
Chiny
Od 1990 w Chinach obchodzony jest Dzień Singla. Data nie jest tutaj przypadkowa, gdyż jest to jedyny dzień w roku, który zawiera w sobie aż cztery jedynki.
Okres ten jest okazją dla osób samotnych do spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną. Jest to też czas umawiania się na randki w ciemno, które mają być szansą na odnalezienie swojej drugiej połowy. W dzień ten jest również znacznie więcej małżeństw niż w jakikolwiek innym.
11 listopada w Chinach to także dzień promocji. Początkowo „okazje” miały wynagrodzić singlom brak partnerów, jednak obecnie jest to istny festiwal zakupów i wyprzedaży również poza Chinami.
flat-11-11-singles-day-illustration
Obraz autorstwa Freepik
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka