Jak obchodzi się święto 3 króli na świecie?
6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego, zwane również Świętem Trzech Króli. Wszyscy wierni Kościoła Katolickiego wspominają tego dnia wędrówkę trzech mędrców Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli do Betlejem, oddać pokłon Chrystusowi. Trzej królowie podarowali dzieciątku złoto, kadzidło oraz mirrę. W kalendarzu chrześcijańskim to jedno z najstarszych świąt. Kościół prawosławny rozpoczyna w tym czasie święta Bożego Narodzenia. Jakie tradycje wiążą się z 6 stycznia na świecie?
W Polsce w dzień Święta Objawienia Pańskiego w kościołach święcone są złoto, kadzidło i kreda. Poświęconym kadzidłem okadzało się domy i obejścia, aby zabezpieczyć je przed chorobami i nieszczęściem. W takim samym celu masowano szyję poświęconym złotem. Kredą natomiast należy na drzwiach domu napisać K lub C + M + B oraz datę roku bieżącego. Symbole imion trzech mędrców wyrażają prośbę o błogosławieństwo za ich pośrednictwem. W wielu miastach organizowane są również uliczne jasełka, wspólne kolędowanie oraz piękne i kolorowe marsze zwane Orszakiem Trzech Króli.
Prezenty od mędrców
Święto Trzech Króli w Hiszpanii (El Día de los Reyes Magos) to długo wyczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Wtedy właśnie otrzymują one świąteczne prezenty, które wręczają im Kacper, Melchior i Baltazar. Taj jak w innych krajach dla Mikołaja pozostawia się poczęstunek, tak i tu trzej mędrcy otrzymują mleko, miód, wodę dla wielbłądów i coś do jedzenia. Wieczorem 5 stycznia w wielu miastach organizowane są parady Cabalgatas de Reyes inscenizujące przyjazd Trzech Króli. Najstarsza parada w Hiszpanii organizowana jest w Alcoy a największa w Madrycie.
Królewski placek
Tego dnia Francuzi przygotowują specjalny placek królewski (galette des rois), który przekładany jest masą migdałową. W trakcie przygotowania ciasta należy ukryć w nim fasolę, monetę, migdał lub małą figurkę króla. Osoba, w której kawałku znajdzie się skarb, zostaje nazwana szczęściarzem i królem dnia. Z tej okazji otrzymuje papierową koronę, którą musi nosić do końca dnia. W zwyczaju jest dzielenie ciasta na tyle części, ilu jest gości plus jeden kawałek dla osoby, która może przyjść bez zapowiedzi.
Oczekując na Befanę
Podobnie jak w Hiszpanii, Włosi obchody Święta Trzech Króli rozpoczynają już wieczorem 5 stycznia. Dzieci czekają na przybycie ubranej w łachmany wiedźmy Befany, która przynosi im słodycze i prezenty.
Zgodnie z legendą Trzej Królowie w trakcie podróży do Betlejem spotkali na swojej drodze Befanę, która ugościła ich w swoim domu. Mędrcy w podzięce zaprosili wiedźmę do wspólnej podróży w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus, ta jednak odmówiła. Po wyjeździe mędrców Befana zmieniła zdanie i postanowiła ich odnaleźć, jednak zgubiła się po drodze i do tej pory błąka się po świecie, zostawiając prezenty w domach, w których są dzieci, licząc na to, że jednym z nich okaże się dzieciątko Jezus.
Gry i zabawy
Święto Trzech Króli jest w Belgii dniem pracującym, co wcale nie oznacza, że nie jest ono celebrowane. Tradycją tego dnia jest chodzenie po kolędzie. Dzieci wymyślają najróżniejsze stroje. W większości są to koce, obrusy, prześcieradła, korony i gwiazdy na patyku. Wieczór to czas gier i zabaw z rodziną i przyjaciółmi a po kolacji podobnie jak we Francji, nie może zabraknąć tradycyjnego ciasta z koroną. W większości jest to tarta z ciasta francuskiego lub chałka z rodzynkami. W cieście ukrywa się migdał, ziarno czekolady lub plastikową figurkę a osoba, która znajdzie ją w swoim kawałku, zostaje królem i decyduje o tym, co danego wieczoru będą robić domownicy.
Charytatywne kolędowanie
W Niemczech 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w trzech landach: Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt. Tego dnia odbywa się charytatywne kolędowanie. Dzieci przebierają się za Trzech Króli i odwiedzając domy sąsiadów, zbierają datki dla potrzebujących rówieśników. Na drzwiach również możemy spotkać się ze znakami C + M + B, lecz nie są one skrótami od imion mędrców, a od łacińskiej sentencji Christus mansionem benedicat co oznacza, Niech Chrystus pobłogosławi ten dom.
Pożegnanie z choinką
Objawienie Pańskie w Finlandii to Loppiainen. W tym czasie, mieszkańcy rozbierają choinki, które zdobiły ich domy w czasie świąt. Nie oznacza to jednak, że okres świąteczny się kończy gdyż ich zakończenie przypada na 13 stycznia, który jest dniem Świętego Kanuta IV. Finowie podczas Objawienia Pańskiego obdarowują się pięknie zdobionymi ciasteczkami korzennymi w kształcie gwiazdy (Piparkakut). Ciastko należy zgnieść w dłoni i pomyśleć życzenie. Jeżeli złamie się na trzy części, marzenie się spełni.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl