Praca w UK po Brexicie – co warto wiedzieć

Kategorie artykułu: News

 

Wielka Brytania przez wiele lat była najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji. Duże zapotrzebowanie brytyjskiego rynku, wyższe zarobki, większe możliwości rozwoju, a także łatwość wyjazdu i tanie połączenia lotnicze były głównymi przyczynami wyboru UK do życia przez wielu pracowników z Polski. 01.01.2021 r. Wielka Brytania formalnie wyszła z Unii Europejskiej i od tego dnia nie obowiązują już wcześniejsze zasady regulujące kwestie pracy obcokrajowców na Wyspach. Czy praca w Anglii jest jeszcze możliwa? Poniżej przedstawimy podstawowe informacje, które powinien znać każdy, kto rozważa wyjazd do UK w celach zarobkowych.

Londyn, Budka Telefoniczna, Czerwony

Osoby osiedlone

Po Brexicie dla osób, które przebywały na Wyspach minimum 5 lat, nic się nie zmieniło. Tacy imigranci otrzymali status settled, który jest podstawą do ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Jeśli ktoś pracował krócej niż 5 lat, otrzymał status pre-settled, na podstawie którego może ubiegać się o status osoby osiedlonej. Oba te statusy dają prawo do:

  • legalnej pracy na terenie UK,
  • pobierania zasiłków i innych świadczeń socjalnych (po spełnieniu odpowiednich warunków),
  • podejmowania nauki,
  • korzystania z usług NHS (National Health Service – publiczna służba zdrowia).

Status osiedleńca mogą otrzymać również:

  • osoby, które są członkami rodziny obywatela UK,
  • osoby, które dołączają do bliskiego członka rodziny posiadającego status osiedleńca.

Wyjazd do Anglii po Brexicie

Na osoby, które dopiero decydują się na wyjazd do UK w celach zarobkowych, czekają dwie zmiany – wizy pracownicze i system punktowy.

Wizy pracownicze

Wniosek dostępny jest na rządowej stronie TUTAJ. Do wniosku należy dołączyć:

  • paszport z miejscem na wizę/biometryczny,
  • dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego,
  • certificate of sponsorship – certyfikat potwierdzający chęć zatrudnienia przez brytyjskie przedsiębiorstwo osoby wnioskującej o wizę,
  • aktualny adres e-mail.

Wniosek można złożyć już na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Czas oczekiwania na odpowiedź to ok. 3 tygodnie.

Wizy można podzielić ze względu na kwalifikacje (dla wykwalifikowanych pracowników (Skilled worker visa) lub wizy dla osób o specjalnych kwalifikacjach (High net-worth individuals)), jak również na czas ich trwania:

  • wizy długoterminowe, np.:

dla wykwalifikowanych pracowników (Skilled worker visa) – wydawana na 5 lat, umożliwia wjazd na teren UK do pracy u zatwierdzonego pracodawcy. Z tej wizy skorzystać mogą pracownicy, którzy będą wykonywać pracę, która znajduje się na liście zawodów kwalifikowanych, podejmą pracę dla brytyjskiego pracodawcy zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, otrzymają certyfikat od pracodawcy z informacją o stanowisko i dodatkowo muszą mieć zagwarantowane przynajmniej minimalne wynagrodzenie dla danego stanowiska pracy, jak również posługiwać się językiem angielskim przynajmniej na poziomie B1;

  • wizy krótkoterminowe, np.:

wiza dla pracowników sezonowych – wydawana na 6 miesięcy. Aby otrzymać wizę należy posiadać certyfikat o planowanym zatrudnieniu wydany przez pracodawcę.

Paszport, Wizy, Granica, Bufor

Należy tu wspomnieć również o wizie dla absolwentów, którą składa się, przebywając na terenie Wielkiej Brytanii. Pozwala ona na pozostanie na Wyspach przez okres 2 lat od momentu ukończenia studiów w UK.

Dokumenty potrzebne do uzyskania wizy

Aby móc starać się o wizę przede wszystkim potrzebujemy certyfikat o zatrudnieniu, który wystawia nam pracodawca. Jest to numer referencyjny, który należy podać podczas składania wniosku. Dodatkowo będą nam potrzebne:

  • imię i nazwisko pracodawcy oraz numer licencji,
  • tytuł zawodowy oraz informacje o rocznym wynagrodzeniu,
  • potwierdzona znajomość języka angielskiego,
  • kod zawodu,
  • paszport lub dowód osobisty,
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty wizowej,
  • 3 zdjęcia paszportowe,
  • w przypadku niektórych zawodów – zaświadczenie o niekaralności,
  • wyciąg bankowy potwierdzający posiadanie wystarczającej ilości środków na opłacenie mieszkania w UK.

System punktowy

Rząd brytyjski chce przyciągnąć na swój rynek osoby o wysokich kompetencjach zawodowych. System punktowy pozwala ograniczyć napływ osób o niskich kwalifikacjach i bez znajomości języka jednocześnie stawiając kompetencje wyżej niż kraj pochodzenia.

Aby uzyskać prawo do podjęcia zatrudnienia w UK, konieczne jest uzyskanie minimum 70 punktów. 50 punktów uzyskać można dzięki kryteriom obowiązkowym – certyfikat od pracodawcy, znajomość języka angielskiego i potwierdzone kompetencje. Dodatkowe punkty można otrzymać dzięki – wykształceniu (np. 10 punktów za doktorat, 20 punktów za doktorat z nauk ścisłych, inżynierii czy matematyki), wakatów w wybranym sektorze (20 punktów za oferty w branżach deficytowych), oraz zarobków przewidzianych w ofercie (20 punktów, jeśli wysokość zarobków w ujęciu rocznym będzie wyższa niż 25 600 funtów).

Wszystkie informacje o systemie punktowym znaleźć można na stronie rządowej – TUTAJ. Znajduje się tam również lista zawodów z deficytem pracowników, a także informacje o opłatach i licencjonowanych pracodawcach.

 

Artykuł przygotowała: Karolina Gębarowska