Czy polskie uprawnienia budowlane są ważne za granicą?

Kategorie artykułu: News

 

Polacy szukający pracy za granicą mogą skorzystać z bogatej oferty zatrudniania w branży budowlanej. Dzięki uprawnieniom budowlanym można wykonywać samodzielne funkcje techniczne, np. projektowanie, kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi, wykonywanie nadzoru inwestorskiego, czy sprawowanie kontroli technicznej. Stosowne uprawnienia pozwalają rozwijać się w branży, a co za tym idzie, zarabiać więcej. Z naszego artykułu dowiesz się jak zdobyć uprawnienia i czy są one ważne poza granicami kraju?

Plan Piętra, Budowa, Budynek, Ołówek

Jak zdobywa się uprawnienia budowlane?

Zdobycie uprawnień budowlanych nie jest łatwe. Aby móc je uzyskać należy spełnić odpowiednie warunki zdefiniowane w prawie budowlanym oraz przepisach szczególnych, tj. rozporządzeniu ministra właściwego ds. architektury i budownictwa. Wymogi podstawowe zawarte w ustawie prawo budowlane, są różne w zależności od specjalności i zakresu, ogólnie wymogi dotyczą:

  • posiadania wykształcenia wyższego w odpowiedniej lub pokrewnej dziedzinie;
  • odbycia praktyki na budowie oraz przy sporządzaniu projektów przez odpowiedni okres;
  • zdanie egzaminu pisemnego i ustnego ze znajomości obowiązujących przepisów prawa, procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

Organy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nadają uprawnienia budowlane w specjalnościach:

  • konstrukcyjno-budowlanej;
  • inżynieryjnej: mostowej, drogowej, kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym, hydrotechnicznej, wyburzeniowej;
  • instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji urządzeń: telekomunikacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych.

Dla poszczególnych rodzajów uprawnień określone są odrębne wymogi ich uzyskania.

Uprawnienia wydaje się:

  • bez ograniczeń,
  • w ograniczonym zakresie.

Tutaj dowiesz się, jak krok po kroku zdobyć wybrane przez Ciebie uprawnienia oraz jaki jest ich koszt.

Czy polskie uprawnienia budowlane są ważne za granicą?

Przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawia, że kwalifikacje budowlane uzyskane w kraju są uznawane za równorzędne z tymi, które uzyskuje się w pozostałych krajach członkowskich. Oznacza to, że mając uprawnienia budowlane, możesz ubiegać się o pracę na terenie całej Unii Europejskiej bez konieczności wyrabiania dodatkowych dokumentów.

W niektórych krajach poza UE mogą wymagać dodatkowych szkoleń czy egzaminów w celu uznania Twoich uprawnień, ponieważ mogą istnieć znaczące różnice w systemie kwalifikacji. Jeśli zatem zamierzasz rozpocząć pracę w państwie, które nie jest członkiem Unii Europejskiej, przed wyjazdem upewnij się jakie uprawnienia tam obowiązują. Warto również poszukać na forum lub popytać znajomych, którzy pracują w danym kraju w Twoim zawodzie.

Ważne! Przed wyjazdem upewnij się, że masz aktualne kopie swoich uprawnień budowlanych, świadectw ukończenia szkoleń, kursów oraz wszelkich niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że niektóre kraje wymają dokumentów w swoim języku. Niezależnie od tego, czy zamierzasz pracować w kraju europejskim, czy poza granicami Unii Europejskiej, dostarczenie kompletnych dokumentów wpływa na skuteczność i szybkość procesu rekrutacji związanego z zatwierdzeniem Twoich umiejętności i kwalifikacji w miejscu docelowym.

Praca za granicą w branży budowlanej to nie tylko szansa na rozwój zawodowy i doskonała pensja, ale także wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim zdecydujesz się podjąć pracę w innym kraju, poznaj lokalne regulacje i dostosuj swoje kwalifikacje do wymagań rynku pracy. W przypadku pełnienia samodzielnych funkcji należy również pamiętać o byciu aktywnym członkiem izby samorządu zawodowego i posiadaniu ubezpieczenia OC.

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska